Nizameddin Ebü’l-Müeyyed Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Ceylan tarafından 21 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


  1. Nizameddin Ebül-Müeyyed Kısaca Hayatı


    Hindistan evliyalarından olan Nizameddin Ebül-Müeyyed'in Kabri, Nevşehirin Gülşehir ilçesinde olan Cemâl Gülevî, bu mübârek zâtın evlâdındandır.

    Kuzey Hindistan Türk sultanlarından Şemseddîn İltutmuş (vefâtı 1236 [H.633]) zamânında çok meşhûr oldu. Nizâmeddîn Evliyâ, çocukluğunda onun sohbetine kavuştu.

    Buyurdu ki:

    "Bir kimse, amellerini, ibâdetlerini kusûrlu görünce, bunların kıymeti artar. Kabûl edilmeğe lâyık olurlar. İyiliklerinizi böyle görmeğe ve ucb hâsıl olmamasına çalışınız. Yoksa sonu çok kötü olur. Bu felâketten yalnız Allahü teâlânın diledikleri kurtulabilir. İbâdetlerini, iyiliklerini kusûrlu, bozuk görmeğe kavuşan bir kimse, öyle bir hâle gelir ki, sağ omuzundaki, iyilikleri yazan meleğin hiçbir şey yazmadığını sanır. Çünkü, yazacağı bir iyilik yaptığını görememektedir. Sol omuzundaki, kötülükleri yazan meleğin durmadan yazdığını sanır. Çünkü, yaptıklarının hepsinin çirkin ve kötü olduklarını görmektedir. Bu hâle kavuşan ârife, herkesin anlayamayacağı ve anlatamayacağı iyilikler ihsân olunur...