Nimet Abla Kimdir Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 11 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Nimet Abla

  Doğum 1899 - İstanbul
  Vefat 28 Temmuz 1978 - İstanbul
  Hastalık Felç

  Melek Nimet Özden, Türk Milli Piyango satıcısı olarak ün yapmış kadın ticaret erbabıdır. İlk olarak 1931 yılbaşında büyük ikramiyeyi kazandırarak adını duyuran Nimet Abla'ya bugün bile ikramiye konusunda duyulan güven çok yüksektir. Ticari işlerinin yanında yaptırdığı hayır eserleriyle inançlı yaşam sürmeye çalışmış ve kendi adıyla anılan Cami yaptırmıştır.

  PİYANGOYLA TANIŞMASI
  Asıl adı Melek Nimet Özden olan Nimet Abla, Sıdıka Hanım ve Raşit Bey'in çocukları olarak 1899 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1928 yılında eşi İsmail Bey'e ait olan Eminönü Yeni Cami önündeki meydanda tütüncü ve sarraflık dükkanında müşterilerine Türk Tayyare Cemiyeti'nin çıkardığı piyango biletlerini satmaya başlamasıyla piyango serüveni başladı. İsmail Bey Tayyare piyango biletlerinin ana bayisi olarak biletleri tanıtmak amacıyla küçük esnaflara dağıtmaya başlar. Satılan biletlerin paralarını tahsil edemeyince işletmesi büyük kayba uğrar ve iflas noktasına gelir. Bu zor günlerde direksiyona geçen Nimet Abla, Türk Tayyare Cemiyeti'nin müdürü Fikret Bey ile görüşüp cemiyetin bir numaralı bayilik antlaşmasını yapar.

  POPÜLER OLMASI
  1931 yılbaşında satmış olduğu biletlerden 100 bin lira büyük ikramiye kazanılması onun şansına inananların sayısını her geçen gün daha arttırdı ve traj olarak o zaman zirvede olan İkbal, Tasvir ve Efkar gazetelerinin birinci sayfalarında Nimet Abla’nın talihliye 100 adet mor bin liralıkları sayarak teslim ederken çekilmiş fotoğrafları ve röportajlarının yayınlanmasının ardından itibarı oldukça artar. Türkiye’nin çeşitli illerinden bilet almaya gelenlerin sayısında bu ikramiyenin ve gazete haberlerinin büyük etkisi oldu.


  1938 yılında zamanın valisi ve belediye başkanı Lütfü Kırdar‘ın Eminönü meydanının genişletilmesiyle ilgili başlayan projesi sebebiyle şimdiki yerine taşındı. Yoğun tempoya kendini alıştıran Nimet Abla, işyerinde yatar hale geldi. Satmış olduğu biletlerden çıkan büyük ikramiyeleri gazetelerde yayınlattı ve iş yerine asarak yaptığı reklamını müşteri olarak geri almayı sürdürdü.

  ATATÜRK'E OLAN MUHABBETİ VE ÖLÜMÜ
  İlk gidişi 36 yaşında olmak üzere defalarca hacca giden Nimet Abla, Mustafa Kemal Atatürk hayranıydı ve her yıl ona mevlit okutturuyordu. İnançlarına bağlı olarak ilk Türk iş kadınları arasında yerini almış ve piyango tarihine damgasını vurmuştur. 1963 yılının Ağustos ayında Esentepe‘de kendi adını vermiş olduğu bir cami inşaatına başladı ve 1970 yılında biten camiyi hizmete açtı. Bu camiye bir gelir kaynağı elde etmesi için 1971 yılında boğazdaki villasını satarak Hacı Nimet ismiyle bir vakıf kurdu ve tüm gayrimenkullerini vakfa bağışladı. Bu vakfın gayrimenkul irad geliriyle yüzlerce çocuk eğitim imkanına kavuşmuştur. Yetmişli yılların başlarına kadar işinin başına gidip şans dağıtmaya çalışan Nimet Abla hastalanıp felç geçirince müşterilerinden uzak kalır ve bir müddet felçli yaşadıkran sonra 28 Temmuz 1978 yılında vefat eder.
   


Similar Threads: Nimet Abla
Forum Başlık Tarih
Biyografi Aslı Nimet Altaylar Kimdir 26 Haziran 2012
Biyografi Baba Nimetullah Nahçıvani Kimdir 19 Mart 2012
Biyografi Nimet Çubukçu Kimdir, Hayatı 19 Mayıs 2011