Nikotinin insan vücudundaki etkileri

'Güncel Bilgiler' forumunda Wish tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. En çok tütün yapraklarından çıkarılan, renksiz, açıkta bırakılınca havadan oksijen alarak esmerleşen, bitki hastalıklarıyla mücâdelede bitkileri saran dış asalakları öldürmek için de kullanılan, çok zehirli bir alkaloittir. Organik kimyâda 3 - (1 metil - 2-pirolidil)- piridin ismiyle bilinen, piridin tipindeki alkoloitlerin en önemli üyesidir. Nikotin ham nikotin veya nikotin sülfat hâlinde, tütünden buhar destilasyonuyla veya trikloretilen gibi bir çözücü ile ekstrakte edilerek elde edilir. Tütünden elde edilen nikotin, polarize ışığı sağa ve sola çeviren nikotinlerin karışımıdır. Bu rasemik hal tartarik asit içinde kararlı olabilir. Yine sentetik olarak elde edilen ve tabîatta bulunmayan yapı olarak tabiî nikotinden çok az farklı olan alfa nikotin de vardır.

  Nikotin tabiî olarak en çok tütün bitkisinde olmakla berâber birçok bitkinin, yapraklarında, köklerinde ve tohumlarında bulunur. Sigara içilirken duyulan lezzet, nikotin oranı ile ilgili olmayıp daha çok tütünün cinsine, işleme tarzına, hattâ tütünü sarmakta kullanılan kâğıdın çeşidine bağlıdır. Nikotin çok zehirli bir maddedir. Eser miktarda alındığı zaman sinir sistemi uyanır, guddelerde ifrazatın ve kan basıncının çoğalmasına sebep olur. Biraz fazla alındığı zaman felç meydana getirir. Deriden emilebilen nikotinin insan için öldürücü dozu 60 miligramdır. Zirâatte böcek öldürücü olarak kullanılır.

  Nikotinin insan vücudundaki etkileri

  Nikotin'in MSS (merkezi sinir sistemi) ve çevresel sinir sisteminde eşit derecede uyarıcı ve depresan etkileri bulunmaktadır. Nikotin alındıktan sonra , öfori, uyanıklık, hafıza ve dikkatin artması ve sıkıntıdan kurtulma gibi etkiler oluşur. Ama aynı zamanda nikotinin kendisi de gerginlik yaratmaktadır. Nikotinin etkilerine karşı tölerans gelişir ve ilk sigara kullanırken oluşan etkiler oluşmaz.


  Sigaranın getirdikleri:

  1- Devamlı olarak iştah keser.
  2- İnsanı asabi yapar.
  3- Görme kabiliyeti gittikçe zayıflar.
  4- Uyku tat vermez, dinlendirmez.
  5- Cinsel güçsüzlüğe sebep olur.
  6- Hazım düzeni bozulur.
  7- Hafıza kaybı meydana gelir.
  8- Ayak damarlarında zaman içinde tıkanma yapar, kangrene sebep olur.
  9- Gastrit yapar.
  10- Akciğer kanserinin ana sebeplerindendir.
  11- Enfaktüs tehlikesi, yüzde 68'dir.
  12- Kronik bronşite yol açar.
  13- Cildin erken yaşlanmasına yol açar.
  14- Damar sertliğinin ana sebeplerindendir.
    2. Cevap: Nikotin

  15 yıllık arkadaşım.Kötü ama en yakın arkadaşımdı.1 ay 7 gün oldu ayrıyız :)