Nikolay Vasilyeviç Gogol Hayatı ve Edebi Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 10 Nisan 2012 tarihinde açılan konu 1. Nikolay Vasilyeviç Gogol


  Doğum 30 Mart 1809 Ukrayna
  Ölümü 4 Mart 1852 Moskova
  Meslek Roman, oyun yazarı
  Nikolay Vasilyeviç Gogol, Rus roman ve oyun yazarı. 31 Mart 1809'da Ukrayna'da doğdu. Genç yaşta edebiyata ilgi duymaya başladı. Gogol’un çocukluğu köy hayatı ile yoğun Kazak kültürü etkisinde geçti. Bu hayatın etkisi ileride yazacağı eserlere de yansıdı. En ünlü eseri Ölü Canlar'dır.Öldükten sonra Gogol’un tamamlayamadığı tek eseri olan Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı adlı oyununu Sasa Preis tamamlamıştır.

  HAYATI
  30 Mart 1809 da Ukrayna’nın Soroçinski köyünde dünyaya gelir. Gogol orta halli toprak sahibi bir aileni çocuğu olarak dünyaya geldiği için yoğun kazak kültürü etkisinde kalmıştır. Yaşadığı köy hayatı ileride yazacağı eserlere de konu teşkil edecektir. Gogol daha gençlik yıllarında şiir ve edebiyata ilgi duymaya başlamıştır.1828 yılında Petersburg’a gider ve orada memur olmayı, bir şekilde hayatını orada sürdürmeyi düşünür. Ama işlerde beklediği gibi yolunda gitmez. Daha sonra Gogol Petersburg’dan Almanya’ya gider fakat burada da parası bitene kadar kalabilir. Bütün bunların ardından tekrar Petersburg’a dönen Gogol çok düşük maaşla da olsa devlet memuru olarak çalışmaya başlar. Bir yıl kadar çalıştıktan sonra ayrılır  EDEBİ HAYATI

  1836 da Puşkin’in çıkardığı Sovremennik adlı dergide burun adlı bir öykü yayınlar. Gogol yazılarında büyük ölçüde Puşkin’in etkisi altında kalmıştır. Hatta onun eleştiri ve tenkitleri olmadan yazmasının mümkün olmayacağını düşünür. Gogol’un Puşkin’le olan arkadaşlığı onu diğer yazarların acımasızca eleştirilerinden koruyan en büyük etkenlerden biridir. Gogol’un ilk ciddi ve dikkat çeken eserleri Ukrayna hayatı, halk deyişleri ve süslü halk hikâyelerinden oluşur. Yazar 1831-1832 yıllarında yazdığı bu hikâyeleri Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları adlı eserinde bir araya getirmiştir. Gogol bu öyküler aracılığı ile Rus edebiyat dünyasında ilgi odağı olmayı başarmıştır. Bunun ardından 1835 yılında Mirgorod ve Arabeski adlı eserlerini yayınlamıştır. Bu hikâyelerinde de halk hikâyeleri ve özellikle Kazak geçmişinden sıkça faydalanmıştır. Hikâyelerinde günlük hayatı ve bayağı kişilikleri, zaman zaman mizahi zaman zaman öfkeye bürünmüş şekilde işlerdi. Eski zaman beyleri, arabeski bu yergi kitaplarının ilklerindendir. Yine arabeski kitabındaki hikayelerden biri olan Bir Delinin Hatıra Defteri bir memurun hayatını ve işi nedeniyle ne sıkıntılara katlandığını anlatır. Hikâyenin sonunda memur akıl hastanesine yatırılır. Portre adlı eseri ise dünyanın kötülüklerden asla kurtulamayacağı vurgusu ile biter.  Büyük komedisi Müfettiş adlı eserinin sahnelenmesi ile tüm şimşekleri üzerine çeken Gogol tepkiler yüzünden Rusya’dan ayrılmak zorunda kalır. Roma’da Puşkin’in tavsiyesi ile en büyük eseri olan Ölü Canlar’ı kaleme alır.kitap daha yazım aşamasında iken Puşin’in ölüm haberini alır. Bu onun için Rusya’dan gelebilecek en kötü haberdir ve onun içim gerçekten bir yıkım olmuştur.Puşkinin ölümünün yıkıcı etkisine rağmen 1842 yılında iki önemli eseri olan Ölü Canlar’ın 1. Cildi ve uzun hikayesi Palto’yu bitirir.Ölü Canlar dönemin Rusya’sını gerçekçi bir biçimde gözler önüne sererken Palto’da ise sıradan insanların acılarını, maruz kaldıkları haksızlıkları ve yaşadıkları yoksulluğu tüm gerçekleri ile gözler önüne koymuştur.Bu eserde dönemin en büyük eserleri arasında yerini almıştır.Öyleki Dostoyevski hikayeye hitaben’’ Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.’’demiştır.Ancak öyünün yayılanmasının ardından soylu kesimin tepkisini tekrar üzerine çekmiştir.Bu dönem aydınlar üzerindec büyük baskıların kurulduğu karanlık I.Nikola dönemidir.Gogol bu dönemde düzen savunucuları tarafından Rus insanını aşağılamakla onun kötü yönünü göstermekle halkına ihanetle suçlanır.Maruz kaldığı bu suçlamalar yüzünden ruhsal açıdan ciddi sorunlar yaşamıştır.

  SON YILLARI VE ÖLÜMÜ
  Puşkin’in ölümünün ardından gogol’un popüleritesi daha da artar.bu ilgiden dolayı Gogol kendini insanlara yol gösterme onlara öncülük etme gibi misyonlar edinir. Özellikle bu dönemde eski yaratıcılığını kaybettiği söylenir. Dine karşı eski tutumlarından dahi vazgeçip kiliseyi övdüğü söylenir.1848 de kutsal toprakları ziyaret etmek için Filistin’e gider.Moskova’ya geri döndüğünde Matvey Kostantinovski adlı gerici bir rahibin etkisi ile 1852 yılında Ölü Canlar romanının iinci bölümünün el yazmalarını yakar.Bu olaydan yaklaşık 10 gün sonra Moskova’da 43 yaşında ölür. Gogol’un tamamlayamadığı tek eseri olan Dördüncü Dereceden St. Vladimir Nişanı adlı oyununu Sasa Preis tamamlamıştır.
   


Similar Threads: Nikolay Vasilyeviç
Forum Başlık Tarih
Biyografi II. Nikolay Dönemi Hakkında Önemli Bilgiler 2 Aralık 2016
Biyografi Lev Nikolayeviç Tolstoy 14 Eylül 2008
Biyografi İgor Vasilyeviç Kurçatov kimdir 11 Ocak 2012