Nikaragua'dan Diplomasi Yok

'Haberler' forumunda By RiZeLi tarafından 3 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Diplomasi Konuşuyor.


  Nikaragua hükümeti, yaptığı bir açıklamayla, “İsraille tüm diplomatik ilişkilerini resmen kestiğini bildirdi.

  Bu konudaki açıklama resmen, Devlet Başkanının sözcülüğünü de üstlenen, ülkenin First Ladysi Rosario Murillodan geldi. Murillo, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Orteganın İsrail askerlerinin yaptığı saldırının “suç olduğuna inandığını ve uluslararası hukukun ihlali anlamına gelen bu saldırıda ölen 9 kişi için “yas tuttuğunu söyledi.

  First Lady, “Nikaragua hükümeti, İsrailin uluslararası sulardaki bu faaliyetinin illegal olduğunu vurgular dedi ve ekledi; “Nikaragua hükümeti, İsraille olan tüm diplomatik ilişkilerini kesmiştir...

  TÜRK BÜYÜKELÇİ “İSTİŞARE İÇİN GERİ DÖNDÜ


  Bu arada, Türkiyenin İsraile yönelik tepkisini göstermek için geri çağırdığı Tel Aviv Büyükelçisi de bugün yurda döndü.

  Tel Avivdeki Türk Büyükelçisi Oğuz Çelikkol, Türkiyeye gelişinde yaptığı açıklamada, “Hükümetim beni istişareler için çağırdı dedi.

  Ikisi de diplomatik bu ifadeleri açmakta yarar var;
  Diplomatik ilişkinin kesilmesi, sivil alanda bir ülkeye yönelik gösterilebilecek en büyük tepki. Diplomatik ilişkinin kesilmesi ile ülke, hem kendisinin karşı ülkedeki Büyükelçiliğini resmen kapatıyor, hem de sorun yaşadığı ülkenin kendi başkentindeki büyükelçisini ve tüm diplomatlarını sınır dışı ediyor.

  Bu diplomatik adımın bir sonraki aşaması ise “çatışma ve “savaş ilanı olarak yer alıyor.

  Oysa Türkiyenin yaptığı “istişareler için Büyükelçiyi geri çekmek, çok daha küçük bir tepki. Büyükelçi geri çekildiğinde, diplomatik ilişkiler kesilmiş olmuyor. Sadece “fiilen, ama “resmen değil, diplomatik ilişkilerin düzeyi düşürülmüş oluyor.

  Türkiyenin bu adımına karşılık, İsrailin kendi büyükelçisini geri çağırma zorunluluğu da yok. Yani İsrail ilişkilerini isterse, büyükelçi düzeyinde sürdürebilir.

  Türkiye ise, Büyükelçiyi geri çağırarak, “ilişkileri, fiilen biraz daha alt düzeyde de olsa, sürdürmeye kararlıyım mesajı vermiş oldu.
   
 2. Cevap: Nikaragua'dan Diplomasi Yok

  isde olay budur tebrikler.. cok güzel ve yerinde karar.

  Büyük isler yapmak icin, Büyük devlet olmak lazim degil bazen.