Nezle ile Grip nasıl bulaşıyor?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Nezle ile Grip nasıl bulaşıyor?

  [​IMG]


  Hiçbir şey insan ve sağlık kadar önemli değildir. Bu nedenle hastalıkları iyi tanımalı ve onlara karşı önlem olarak yapılması gereken herşey yapılmalıdır. Kışın en yaygın hastalıkların başında gelen nezle ve grip nasıl bulaşır ve bu hastalıklara yakalanmamak için neler yapmak gerekir bir göz atalım.

  Nezle ile Grip bu tarz üst solunum yolu hastalıkları hava yoluyla bulaşırlar. Özellikle hasta kişinin öksürmesi veya hapşırması esnasında havaya yayılan zerreciklerin içindeki aktif ve canlı virüsler havada asılı kalır ve hava yoluyla taşınarak ortamda bulunan diğer insanların bunu burun veya boğaz yoluyla alması neticesinde sağlıklı insanlarda enfekte olurlar.ö

  Bir diğer bulaşma şekli ise tokalaşma, ortak havlu ve nevresim kullanımı gibi yakın temastır. zellikle hasta kişinin öksürürken veya hapşırırken ağzını bir mendille değil de eliyle kapatması neticesinde eline bulaşan damlacık enfeksiyonları kişinin kullandığı havlu, nevresim gibi özel olması gereken eşyalarına geçer ve sağlıklı bireyin bu enfeksiyon bulaşmış eşyaları kullanması sonrasında ise elini ağzına ya da yüzüne götürmesi ile sağlıklı kişiye de bulaşabiliyor. Yani nezle ya da grip enfeksiyonu yaşayan hasta bireyin özel eşyaları ayrılmalı ve mümkün olduğunca sağlıklı bireyler bu eşyaları kullanmamalıdır. Bunun yanısıra nezle ya da grip olan kimselerle tokalaşmak ya da öpüşmek yine hastalığa davetiye çıkartmaktır. Özellikle kış aylarında sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla çok fazla kucaklaşmamaya hem kendiniz hemde sevdikleriniz için dikkat etmenizde fayda var.

  Kişisel temizliğimize de özen göstermemiz gerekir. Toplu taşıma araçlarını kullandıktan ya da hasta bir kişiyle temas ettikten hemen sonra eller iyice sabunlanmalıdır. Böylece Nezle ile Grip den korunmuş oluruz.