Newtonun hareket kavramı nedir?

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 27 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Newtonun hareket kavramı nedir?

  Newtonun hareket yasaları, kanunları

  1. Yasa
  Eylemsiz referans sistemi adı verilen öyle referans sistemleri seçebiliriz ki, bu sistemde bulunan bir parçacık üzerine bir net kuvvet etki etmiyorsa cismin hızında herhangi bir değişiklik olmaz. Bu yasa genellikle şu şekilde basitleştirilir: “Bir cisim üzerine dengelenmemiş bir dış kuvvet etkimedikçe, cisim hareket durumunu (durağanlık veya sabit hızlı hareket) korur.

  2. Yasa
  Eylemsiz bir referans sisteminde, bir parçacık üzerindeki net kuvvet onun çizgisel momentumunun zaman ile değişimi ile orantılıdır: F = d (mv) / dt. Momentum, (mv) kütle ile hızın çarpımına eşittir. Kuvvet ve momentum vektörel nicelikler olduğundan, net kuvvet cisim üzerine etki eden tüm kuvvetlerin vektörel toplamı ile bulunur. Bu yasa sıklıkla şu şekilde ifade edilir: “F=ma: Bir cisim üzerindeki net kuvvet, cismin kütlesi ile ivmesinin çarpımına eşittir.

  3. Yasa
  Bir A parçacığı, B parçacığı üzerine bir kuvvet uyguladığında, B parçacığı A üzerine aynı anda eşit büyüklükte ve zıt yönlü bir kuvvet uygular. Burada dikkat edilmesi gereken bu kuvvetlerin aynı doğrultu üzerinde olduğudur. Bu yasa çoğu zaman şu cümle ile basitleştirilebilir “Her etkiye karşılık eşit ve zıt bir tepki vardır.
   


Similar Threads: Newtonun hareket
Forum Başlık Tarih
Ders notları Newtonun Hareket Kanunları Örnekleri 18 Ekim 2011
Ders notları Newtonun Hareket Kanunları Konu Anlatımı 17 Ekim 2011
Ders notları Newtonun İcatları Nelerdir 18 Nisan 2012
Ders notları Newtonun Genel Çekim Kanunu 15 Nisan 2012
Ders notları Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki hareketinin sonuçları Nelerdir? 7 Eylül 2016