Newton Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 6 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. İsaac Newton Kısaca Hayatı

  Newton 25 Aralık 1642 tarihinde Woolsthorpe kentinde dünyaya geldi.Newton doğumundan 3 ay önce babasını kaybetmiştir. Bir çiftçi ailesinin çocuğu olan Newton 12 yaşında Grantham'daki King's School'a başlamıştır.

  1661'de buradan mezun olan Newton aynı yıl Trinity College'a girdi. 1665'de buradan mezun olan Newton lisans üstü çalışmalarına başlayacağı sırada veba salgını baş gösterdi ve üniversite kapatıldı. Bunun üzerine Newton 2 yıl annesinin çiftliğinde kaldı. Burada çalışmalarına devam etti. 1667'de Trinity College'a öğretim görevlisi olarak geri döndüğünde sonsuz küçükler hesabının ( difransiyel ve integral ) temelini atmıştır.
  Daha sonra da ışığın yapısını açıklamış ve evrensel kütle çekimi kanunu ortaya atmıştır. Ancak çekingen olan Newton fizikte devrim yaratacak bu fikirlerini çok uzun yıllar sonra yayınlamıştır. Örneğin sonsuz küçükler hesabını 38 yıl sonra yayınlamıştır.Newton 27 yaşındayken Cambrige Üniversitesinde matematik profesör olarak getirilmiştir. 1671'de aynalı teleskopu geliştirerek Royal Society'e seçildi. Ama burada özellikle Robert Hooke tarafından şiddetle eleştirilmesi Newton'u iyice içine kapanık hale getirdi.

  Bilim dünyasıyla ilişkisini kesen Newton 1678'de ruhsal bunalıma girdi. Yakın dostu ünlü astronom Edmond Halley'in çabalarıyla 6 yıl sonra bilimsel çalışmalarına geri döndü. Ve 2 yıl içinde efsanevi yapıtı Principia'yı yayınladı. Bu eser büyük ses getirdi.1699'da darphane müdürlüğüne getirilerek Londra'ya yerleşti.

  1701'de profesörlükten ayrıldı. 1703'de Royal Society'nin başkanı oldu.1704'de sonsuz küçükler hesabını da içeren Optik adlı kitabını yayınlayınca Leibniz arasında tartışma başladı.Leibniz sonsuz küçükler hesabını Newton'dan 20 yıl önce yayınlamıştı. Newton'un hayatının son 25 yılı bu tartışmalarla geçti


  Newton 20 Mart 1727'de Londra'da öldü.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Mar 2013
 2. İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve simyacı,
  Doğumu
  4 Ocak 1642
  Lincolnshire İngiltere
  Ölümü
  31 Mart 1727
  Kensington Londra İngiltere
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 May 2014
 3. newton kimdir

  yere düşüren şeyin ne olduğunun açıklanmasını sağlamıştır.

  Newton’un bilime katkısı sadece yer çekimi yasasıyla sınırlı değildir. O, beyaz ışığın aslında salt beyaz ışık olmadığını, aslında yedi renkten oluştuğunu keşfetti. tıpkı gökkuşağı gibi… ışığı bir prizmadan geçirerek yedi renge ayrışmasını sağladı. ayrıca ilk yansıtmalı teleskopu icat etti.

  tarihteki en büyük, en önemli bilim insanlarından biri olan Newton, 1727’de hayatını kaybetti ve Londra’da bulunan Westminster Kilisesi’ne gömüldü. Newton bu onura layık görülen ilk bilim adamıydı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 11 Kas 2014
 4. ödevime çok yardmcı oldunuz:)size minnetarım:f20::f20::f71::f71:ama daha yarıda:f19:hadi bana kolay gelsin
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Şub 2015
Yükleniyor...