Newton Ansiklopedik Bilgi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 30 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Isaac Newton hakkında bilgi

  Isaac Newton kimdir

  Isaac Newton 25 Aralık 1642 tarihinde İngiltere'de dünyaya geldi. Newton dünyadaki nesnelerin hareketleri ile gökyüzündeki nesnelerin aynı doğal yasalar ile yönetildiklerini kendi kütle çekim kanunu ile Keplerin gezegen hareketleri kanunu arasındaki tutarlılıklar ile göstermiştir. Newton ilk yansıtmalı teleskobu geliştirmiş, beyaz ışığın bir prizmaya tutulduğunda farklı renklerden bir tayf yaratması gözlemi sonucu bir renk kuramı oluşturmuştur.

  Günümüzde mekanik biliminin dayanağını oluşturan hareketle ilgili üç yasa önemli buluşların ilkidir.
  -İlk yasası;dışardan bir kuvvet etki etmedikçe hareketsiz bir cismin hareketsiz kalacağını ve düzgün doğrusal hareketli bir cisimsinde düzgün doğrusal hareketini sürdüreceğini söyler
  -İkinci yasada kuvvetin cisimlerde ivmeye neden olması kavramını açıklar
  -Üçüncü yasada her etkinin ters yönde eşit bir tepki doğuracağı yer alır.

  [​IMG]

  Newton, Galileonun deneyciliğini örnek almış ve deneyi doğayı araştırmanın ve bilimin tek yöntemi olarak görmüştür. Principia kitabının giriş kısmında bilimin olması gereken amacını şu şekilde belirtmiştir: “Olgulardan doğanın kuvvetlerini keşfetmek, sonra da bu kuvvetler yardımıyla diğer olayları açıklamak.Önce olgular gözlemlenmeli, bu gözlemler sonucu doğanın yasaları keşfedilmeli ve oluşturulan kuram olayları açıklayabilmelidir.

  Newtona göre doğa matematiksel niteliklere sahip bölünemez küçük parçacıklardan yapılmıştır ve doğada her olay bu parçacıkların birleşmesi ve dağılması ile oluşmuştur.Ona göre bilimin amacı deneyler ile birlikte bu olayları matematiksel kuramlar ile genelleştirmektir.

  Newtonın büyük bir eleştirilme ve yadırganma korkusu vardı; bu nedenle buluşlarını ilk düşündükten yıllar sonra yayınladığı düşünülmektedir. Bu yönü bazı bilim adamları ile sert tartışmalara girmesine de neden olmuştur. Leibnizi kendi fikirlerini çalmak ile suçlamış, ününü ve gücünü kullanarak Leibnizin kendisini savunmasına engel olmaya çalışmıştır. Başka bir fizikçi Robert Hooke ile çeşitli konularda tartışmaları olmuştur. Newtonın Principia kitabını yayınlamak için Hookeın ölümü beklediği de söylenir çünkü Hookeın ölümünden bir sene sonra yayınlamıştır.

  Çevresiyle ilişkileri tartışmalı ve tatsızlıklarla geçmiştir.Kinci ve sinirli bir yapıya sahiptir.Annesinin ölümünden etkilenerek 6 yıl herkesten uzak yaşamıştır.
  1688de Avam Kamarasy Cambridge üyesi olarak seçilmiştir.Kendisine göre örnek başarıyla görevini yürüten birisidir.Yaşamı boyunca ilahiyat konularına ilgi duymuştur.

  Newton gerçekten tuhaf bir kişi idi.

  Yalnız yaşıyordu.Neşeli olduğunu güldüğünü gören yoktu.Herkese şüpheyle bakıyordu.

  Dalgınlığı dillere destan olacak şekildeydi.

  Bazı sabahlar uyanınca eğer aklına bir fikir gelmişse saatlerce yataktan çıkmazdı.

  Üniversitede kendi laboratuvarında acaip deneyler yapıyordu.

  Bir keresinde sadece merak ettiği için bir çuvaldızı gözyuvasına sokmuştu.

  Isaac newton 1727′de öldü.