Cevaplandı Nevruz bayramı nedir kimler kutlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sibel tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. neden nevruz bayramı kutlanır?insanların cogu kutlarmı?

  Cevap: Nevruz bayramı nedir kimler kutlar

  Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz Farslar, Kürtler, Zazalar, Azeriler, Anadolu Türkleri, Afganlar, Arnavutlar, Gürcüler, Türkmenler, Tacikler, Özbekler, Kırgızlar, Karakalpaklar, Kazaklar ile beraber neredeyse tüm kuzey yarımküre tarafından kutlanan geleneksel yeni yıl ya da doğanın uyanışı ve bahar bayramıdır.

  Cevap: Nevruz bayramı nedir kimler kutlar

  Nevruz çok eskilere dayanır öyleki Selçuklularda bile milli bayram olarak kutlanırdı.

  Selçukulu ve Osmanlıda milli bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Alevi ve Bektaşiler arasında da kutlanan Nevruzda özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidilerde 21 Martı bayram olarak kabul etmişlerdi.

  Orta Asya“dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.

  Yaşadığı geniş coğrafyada doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramının Anadoluda ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen ve YENİGÜN anlamını taşıyan Nevruz, kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere bir çok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.

  Gece ile gündüzün eşitlendiği 21 Martta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir. 21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar. Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz/YENİGÜN bayramı adıyla kutlanır.

  Orta Asyada yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, yeni gün anlamına gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır.

  Nevruz-i Sultani, Sultan Nevruz, Sultan Navrız, Navrız, Mart Dokuzu gibi adlarla da anılmaktadır. Oniki Hayvanlı Türk Takviminde görüldüğü üzere Türklerde de çok eskiden beri bilinmekte ve törenlerle kutlanmaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bugünün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekondan çıkıştır.

  İşte bu nedenle bugün Türklerde Nevruz, yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarda kutlanagelmiştir. Orta Asyadaki Türk topluluklarından Azeri, Kazak, Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır.

  Görüldüğü gibi Nevruz hiç bir siyasi amaç taşımaz,eğlenilesi bir gündür. Birçok ozana ilham kaynağı olmuştur ,nevruz şiirleri bizim kültürümüzün eseridir.

  Bazı kimseler Newroz,hıdırellez,nevroz olarakta anarlar
   


Similar Threads: Nevruz bayramı
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım nevruz günü için yazı 21 Mart 2012
Sorun Cevaplayalım Nevruz hangi ülkelerde kutlanır ? 3 Nisan 2011
Sorun Cevaplayalım nevruz nedir ve nevruz gelince ne yapılır 11 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım nevruzda cemre düşermi 3 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım kurban bayramı neden kutlanır 3 Kasım 2012