Nevevi Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda Yasemin tarafından 17 Ocak 2013 tarihinde açılan konu


 1. Nevevi Kimdir Kısaca Hayatı  Nevevi Şafii âlimlerinin büyüklerindendir.Nevevi İsmi Yahya bin Şeref, lakabı Muhyiddin, künyesi Ebû Zekeriyya dır. 1233 (H.631) senesinin Muharrem ayında, Şam ın güneyindeki Nevâ kasabasında doğdu. Doğduğu yere nispetle Nevevi denmiştir.Muhyiddin Ebû Zekeriyya Yahya yı, babası küçük yaşta Kur an-ı kerim öğrenmesi için mektebe gönderdi. Kısa zamanda Kur an-ı kerimi ezberledi.

  Zamanının âlimlerinden çeşitli ilimleri tahsil etti. On dokuz yaşına gelince, babası, tahsil için, Şam daki Revâhiyye Medresesine götürdü. Önce tıp okudu, sonra tamamiyle din ilimleri üzerinde çalıştı. Şafii mezhebinin temel kitaplarından olan Et-Tenbih ile Mühezzeb in dörtte birini, dört buçuk ayda ezberledi.

  Kemâleddin Sellâr Erbili, İzzeddin Ömer Erbili, Kemâleddin İshâk bin Ahmed hazretlerinin derslerine devam etti ve fıkıh ilmini öğrendi. İzzeddin Ömer Erbili ye çok hizmet etti. Her gün hocalarından on iki ayrı ilim okurdu. Zamanla, usûl, nahiv, lügat ve benzeri ilimlerin inceliklerine vakıf oldu.

  İmam-ı Nevevi hazretleri ömrünün sonlarına doğru, üzerindeki emanetleri sahiplerine verip, borçlarını ödedi. Kitaplarını kütüphaneye verdi. Nevâ da, doğduğu evde günlerce hasta yattıktan sonra vefat etti. Türbesi ziyaret edilmekte, aşıkları mübarek ruhundan feyz almaktadır.

  İmam-ı Nevevi hazretleri, geçinmede kanaat üzere olup, nefsi ve dünyevi arzu ve isteklerden geçmişti. Allahü teâlâdan çok korkardı. Doğru konuşur, yerinde söyler, gecelerini ibadet ve taatle geçirirdi.İmam-ı Nevevi 1277 (H.676) yılının Receb ayında vefat etti.
   


Similar Threads: Nevevi Kimdir
Forum Başlık Tarih
Biyografi İlk tepkili uçağın mucidi Willy Messerschmitt kimdir? 17 Haziran 2017
Biyografi Zeki Velidi Togan Kimdir? Kısaca Hayatı. 14 Haziran 2017
Biyografi Aziz Ogan Kimdir? Çalışma Hayatı Kısaca 3 Haziran 2017
Biyografi Adolf Erik Baron Nordenskjöld kimdir? 1 Mayıs 2017
Biyografi III Salmanasar kimdir 29 Nisan 2017