Nesnel Gerçek Hakkında Bilgi

'Eğitim Merkezi' forumunda zamaneanne tarafından 28 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Nesnel Gerçek Hakkında Bilgi

  Nesnel gerçek deyimi gerçek deyimiyle anlamdaştır, nesnenin kendisini dile getirir, eş deyişle bilme konusu olan her şey’dir ve tek sözle dışımızdaki dünya’dır. Bu anlamda özdek deyimiyle de anlamdaştır, çünkü insan zihninin dışında varolan her şey özdektir. Her üç deyim de (nesnel gerçek-gerçek-özdek) insan bilincinden bağımsız olarak insanın dışında var bulunan bütün şeyleri dile getirir. Dokunduğumuz bir ağaç, bir taş olduğu gibi, özdeğin özellikleri olan devim, zaman, uzay, doğa yasaları, sosyo-ekonomik yasalar vb. da nesnel gerçek-gerçek-özdektir. Çünkü bütün bunlar insan bilincinin dışında var’dırlar. Bütün bunlar insan bilincinde yansımakla nesnel hakikat olurlar. Evren bir nesnel gerçek olarak vardır, insan bilinciyse bu nesnel gerçeğin yansısıdır. Nesnel gerçek-gerçek-özdek kavramları evrenin bütün özellikleri, biçimleri, görünüşleri ve belirtileriyle birlikte tümünü dile getirir.

  Nesnel gerçek’in insanın dışındaki varlığı İngiliz düşünürü Berkeley’e gelinceye kadar yadsınmamıştı.

  Nesnel gerçek deyimini düşünen özneden bağımsız olarak var olan anlamında ilkin yanlış varsayımlar içinde de olsa Kant kullanmıştır.

  Gerçek, insan zihninden bağımsız olarak var bulunanı, hakikat, gerçeğin insan zihnindeki yansısını dilegetirir. Hakikat de gerçek gibi nesneldir, öznel olamaz, çünkü hakiki bilgilerimiz nesnel gerçeklikten yansıyan ve onlara uygun düşen bilgilerdir.
   


Similar Threads: Nesnel Gerçek
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Nesnel Kısaca Bilgi 29 Temmuz 2012
Eğitim Merkezi Nesnelcilik Hakkında Bikgi 28 Temmuz 2012
Eğitim Merkezi Nesnel Düşüncecilik İle İlgili Bilgi 28 Temmuz 2012
Eğitim Merkezi Nesnel Etmenler Kısaca Bilgi 28 Temmuz 2012
Eğitim Merkezi Nesnel Eytişim Kısaca Bilgi 28 Temmuz 2012