Neslişah Sultan kimdir

'Biyografi' forumunda Blizzard tarafından 2 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Neslişah Osmanoğlu hakkında bilgi

  Neslişah sultan hayatı, biyografisi


  Neslişah Sultan Osmanoğulları iktidardayken doğan son sultan ve son Mısır Kralının da geliniydi. Birkaç yıl önce İstanbul Nişantaşında Citys Alışveriş Merkezi'nin açıldığı yerde doğdu.

  Osmanlı hanedanının Neslişah Sultan ile bittiği ifade edilir. Prenses olarak doğan Neslişah Sultan, Hanedanın 1924teki sürgünü sonrası gittiği Mısır sürgününde ciddi zorluklar yaşadı.

  4 Şubat 1921de annesi Sabiha Sultanın Nişantaşındaki konağında doğdu. Babası, son halife Abdülmecitin oğlu Şehzade Ömer Faruk Efendi annesi ise son Osmanlı padişahı Sultan Vahdettinin kızı Sabiha Sultandır. Büyükbabalarından birisi padişah, diğer imparatorluk veliahtı olduğu için doğduğu zaman ünvanı “Devletlû İsmetlû Neslişah Sultan Aliyyetuş'şan Hazretleri" idi. Doğumu, 121 pare top atışı ve padişahın onun adına bastırdığı altınsikke ile duyuruldu ve Osmanlı Hanedan Defterine kaydedilen son aile üyesi oldu. Hanzade Sultan ve Necla Sultan adlı iki kız kardeşi de vardır. Osmanlı hanedan üyeleri yurtdışına sürgün edilene kadar Dolmabahçe Sarayında hayatını sürdürdü.

  Henüz 3 yaşında iken, 3 Mart 1924 günü kabul edilen 431 sayılı kanun gereğince sürgüne gönderilen arasında yer aldı. Ailesi sürgünün ilk yıllarının Fransanın Nice kentinde geçirmişti. Nicete lise öğrenimi gördü. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Fransa'da geçirdikten sonra ailesiyle birlikte Mısıra gitti. Fransızca, İngilizce ve Almanca, Arapça öğrendi.

  1940 yılında Mısırın son hıdivi Abbas Hilmi Paşanın oğlu Prens Muhammed Abdülmunim ile evlendi. Bu evlilikten Prens Abbas Hilmi ve Prenses İkbal adlı iki çocuğu dünyaya geldi.

  Mısırdaki 1952 darbesinden sonra eşi “kral naibi yapılınca Neslişah Sultan “kral naibi eşi (Mısırın First Ladysi) oldu. Krallığın lağvedilmesine kadar bu görevi sürdürdü. Cumhuriyetin ilanından sonra eşi ile birlikte Mısır hükümetine karşı uluslar arası bir komploya karışmakla suçlandı; aylar süren yargılamalardan sonra aklandılar ve Mısırdan ayrılmalarına izin verildi. İkinci kez sürgün yaşayan Neslişah Sultan, eşi ile beraber Fransaya yerleşti, 1963e kadar Fransada yaşadılar.

  1952de Türkiyede Osmanlı hanedanı prensesleri için çıkarılan af çıkarılmıştı. Neslişah Sultan 1963ten itibaren Türkiyeye yerleşti, yeniden Türk vatandaşlığıan geçti ve “Osmanoğlu soyadını aldı. Eşi Prens Abdülmünim 1980de hayatını kaybetti ve Mısır hükümetinin izni ile Kahirede defnedildi.

  Neslişah Sultan, 2 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir. 2 Nisan 2012 günü 91 yaşında vefat etti.