Nesli Tükenmekte Olan Balıklar

'Eğitim Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Nesli Tükenmekte Olan Canlılar
  Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar
  Nesli Tükenmekte Olan Balıklar


  Balık Nesli Tükeniyor...
  Her sene farklı balık türünün keşfedilmesine rağmen, her yıl bir çok balık neslinin tükenmesi de bir gerçek.Buna ek olarak binlerce canlının nesli de tükenmek üzere.
  Yıllık biyoçeşitlilik raporuna göre 17 binden fazla canlı türünün nesli tükenme sınırında.

  [​IMG]


  Afrika akciğerli balık (Protopterus annectens) – Batı Afrika
  Kuraklığa ve sellere dayanıklı türlerden olmasına karşın su ve toprak kirliliğinden zarar görüyor. Soyu henüz tükenme aşamasına gelmedi ancak yine de Kırmızı Listede yer alıyor.

  [​IMG]


  Pungu (Pungu maclareni) – Kamerun
  Anayurdu Kamerundaki Barombi Mbo Gölü. Sığ bölgelerde, dipte yaşıyor. Gölden tarımsal ve kentsel kullanım için su çekilmesi yüzünden hızla azalıyor. Akvaryum ticaretinde de kullanılıyor.

  [​IMG]


  Altın desenli balık (Sinocyclocheilus grahami) – Yunnan Çin
  Kunming alabalığı ile aynı nehirlerde yaşıyor ancak onun kadar bile şanslı değil. Bir kaç küçük göl dışında hiç bir yerde tespit edilemedi. Koruma altına alınsa da pek umut yok.

  [​IMG]


  Kırmızı çizgili torpido balığı (Puntius denisonii) – Hindistan
  Sadece Hindistanın Batı Ghats bölgesindeki dört nehirde yaşıyor. Ağaçsızlandırma, tarım, hidroelektrik barajı, madencilik ve hızlı şehirleşme yüzünden sayısı çok azaldı. Akvaryum ticaretinin de gözdelerinden olduğu için yakalanması engellenemiyor.

  [​IMG]


  Kunming alabalığı (Schizothorax grahami) – Yunnan Çin
  Sadece Çindeki Diançi Gölünde ve Yunnandaki kaplıca göllerinde bulunuyor. Su kirliliği, aşırı avlanma, göl kıyılarındaki yapılaşma yüzünden üreme alanları çok daraldı. Seneye tamamen yok olabileceğinden korkuluyor.

  [​IMG]


  Andların Kraliçesi (Puya Raimondii) – Peru, Bolivya
  Peru ve Bolivyanın en ücra köşelerinde yaşama alanı bulabilen bu ilginç bitki yaklaşık 80 yıllık hayatında sadece bir kere tohum veriyor, yani ürüyor. Bugünse o denli seyrek dağılmış durumdalar ki, bir daha hiç ürememesi beklenebilir. İklim değişimi de çiçek açmasını engelleyen faktörlerden.

  [​IMG]


  Betta pinguis – Endonezya
  Sadece Endonezyadaki Kapuas Nehri havzasında yaşıyor. Cıva kirlenmesi görülen nehirdeki nüfus, bunun dışında aşırı avlanma ve akvaryum ticareti gibi nedenlerle de hızla düşüyor. İlk kez bu yıl Kırmızı Listeye alındı.

  [​IMG]

  Mavi Popondetta (Pseudomugil connieae) – Papua Yeni Gine
  Papua Yeni Ginedeki Popondettada bulunan üç nehirde yaşıyor. Ancak şehirleşmenin hız kazanması ve nehirlerin buna bağlı olarak kirlenmesi, yaşam alanını daralttı. Akvaryum balığı ticareti de sayısını hızla düşürüyor.

  [​IMG]


  Büyük Pangasius (Pangasius sanitwongsei) – Kamboçya, Tayland
  Kamboçya, Çin, Tayland ve Vietnamda, yağmur ormanları tarafından çevrili büyük nehirlerin dip sularında yaşıyor. Nehirlerin kirlenmesi, aşırı avlanma ve akvaryum balığı ticareti yüzünden nüfusu 30 yıl içinde yüzde 99 oranında azaldı. Büyük baraj projelerinin göç yollarını kesmesi, son darbeyi vurdu.
  alıntı
    2. Cevap: Nesli Tükenmekte Olan Balıklar

  vay be artık balıklarında nesli tükenmeye başlamış dünyanın sonu gelmeye başladı