Nesli Tükenme Tehlikesi Olan Hayvanlar

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 13 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar
  Nesli tükenmek üzere olan hayvanlar Hangileridir?

  [​IMG]
  Yeryüzünde nesli tükenme tehlikesi olan hayvanların isimleri ve genel bilgileri aşağıdadır. Bilgilerinize sunarız…
  Dünyanın en küçük foku olan ve sadece Hazar Denizi’nde yaşayan foklar son 100 yolda yüzde 90 azaldı. Hazar foku sayısının azalma sebebleri arasında; ticari avlanma, yaşam alanlarının bozulması, hastalık, deniz kirlenmesi ve balıkçı ağlarına takılıp ölme gibi sebeler gösteriliyor. Bu sonuçlar üzerine Uluslararası Doğayı Koruma Birligi “International Union for Conservation of Nature( IUCN ) ” soyu tükenme tehtidi altındaki hayvanlar kırmızı listesinde bu deniz memelisini de, tehlikeye açık, kategorisinden, yok olma tehtidi altında, kategorisine yükseltti.

  Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

  Ayrıca Time Dergisine göre nesli tükenmekte olan diğer hayvanların listesi şöyle;

  1) Javan Gergedanı

  Hayatta kalanların sayısı 60 civarı iken, ayrıca bu gergedanlar belki de dünyanın en nadir bulunan memelileridir. Kaçak avcılar boynuzuna değer verirken, mütehitler de yaşam alanlarını yok ediyorlar.

  2) Vaquita ( Meksika Yunusu )

  Hayatta kalanlarının sayısı 200 ile 300 arasında olup doğal ortamları Colifornia Körfezidir.

  Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

  3) Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği


  Hayatta olanların sayısı yaklaşık 1000 tanedir. Doğal ortamı Kuzey Amerika olup kıtanın tek yerli gelinciklerini oluştururlar. Soyu tükenme sınırında olan memelilerden biridir. 1986 yılında yalnızca 18 tane dağ gelinciği kalmışken, şimdi soyu tekrar kazanılmaya çalısılmaktadır.

  4) Pigme Borneo Fili

  Hayatta olanların sayısı yaklaşık 1500 tane olup Kuzey Borneo da yaşamaktadırlar. Asya fillerinden yaklaşık 50cm daha kısa olan bu filler, aynı zamanda daha uysallar. Palmilye ekimi, fillerin otlaklarını azalttıgından, yaşama alanları daralmatadır.

  5) Cross River Gorili

  Şu an için hayatta olanların sayısı 300′den azdır. Doğal yaşam ortamları Nijerya ve Kamerun’dur. 1980′lerde soyu tükenme tehlikesiyle karşılaştıgı düşünülen gorilin soyu şimdilik yok olmaya direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan ve geliştirme için toplanan gorillerin soyu malesef yakında tükenecek.

  6) Sumatra Kaplanı

  Şu an itibari ile dünya da kalanların sayısı 300 den daha azdır. Doğal yaşam ortamı Endonezya’daki Sumatra adasıdır. Hayatta olanların birçoğu koruma altında, sadece yaklaşık 100 tanesi doğal ortamlarında yaşamlarını sürdürüyor.

  7) Altın Başlı Langur

  Sadece 70 kadar kalmış durumda. Doğal ortamı Vietnam’dır. 10 yıldır koruma altında olan bu Langurlar bir türlü çogalamıyorlar.

  8 ) Büyük Panda

  Hayatta olanların sayısının 2000′den az olduğu tahmin ediliyor. Doğal ortamı Çin, Burma ve Vietnamdır. Doğal yasam alanlarının yok edilmesi pandalar için en büyük sorunu oluşturuyor.

  9) Kutup Ayısı

  Hayatta kalanların sayısının 25binden daha az olguğu düşünülüyor. Doğal ortamları tahmin edildiği üzere kutuplar. İzinsiz avlanma, kutup ayılarının yaşamını tehdit ediyor, ancak iklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da nesli tükenen hayvanlar listesine dahil oldu ve bunun en büyük sebebi küresel ısınma olarak gösterilmekte şu sıralar.

  10) Dev Mekong Yayın Balığı

  Hayatta olanların sayısı sadece yüzlerle ifade ediliyor. Doğal ortamı Güneydogu Asya’nın Mekong Bölgesidir. Çok büyük olması nedeniyle ( yaklasık 300 kg ) oldukça değerli olan yayın balıgı şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya’ da koruma altına alındı.
   
 2. Cevap: Nesli Tükenme Tehlikesi Olan Hayvanlar

  nesli tükenme tehlikesiyle koruma altına alınan hayvanlar nelerdir_? bilen cevaplasın lütfenn acil ödevim var