Nesli Tükenen Hayvan Panda

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. panda resimleri
  nesli tükenmekte olan pandalar
  pandalar ne yer
  pandalar nerelerde yaşar


  Nesli Tükenen Hayvan Panda

  [​IMG]

  Çin'in pandaları dünyada en çok soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvan türlerinden birisidir.

  Çin’de yaşayan pandaların sayıları bugün sadece 1600 civarındadır. Çin’deki bambu ormanlarının giderek yok olması, pandaların hayatını da tehdit etmektedir. Özellikle Çin hükümetinden yardım çağrısı alan WWF, 1980 yılından bu yana pandaların korunması için önemli çalışmalara imza atıyor. Pandalar bugüne kadar 50 doğal rezerv kurularak korumaya alınmıştır. Çin dağlarında dünyadaki dev pandaların üçte birini barındıran panda sığınağı Birleşmiş Milletler’ in kültürel konularla ilgili örgütü UNESCO tarafından tıpkı piramitler ya da Çin Seddi gibi Dünya Mirası Alanları listesine alındı. Çin'deki Şiçuan eyaletinde dağlık arazide, 9 bin kilometre kareyi aşkın bir alan üzerinde kurulu panda sığınağı artık kazandığı yeni statü sayesinde uluslararası yardıma da hak kazanmış oluyor.

  Pandalar Hakkında Bilgi

  Ayıgiller familyasından, beyaz postu üzerinde bölge bölge siyah büyük benekleri olan, iri, tembel, nesli tehlikede olan bir ayı türü. sırf bambu ile beslendiğine dikkati çekmek için Bambu ayısı da denilir.

  pandalar siyah beyaz çok özel bir posta sahiptirler. Yetişkin pandalar yaklaşık 1,5 m uzunluğundadır. Erkek pandalar 115 kg ağırlığına ulaşabilirler. Dişi pandalar genellikle erkek pandalardan daha küçük olup, arada sırada 100 kg'a ulaştıkları olur. Dev pandalar Sichuan, Gansu, Shaanxi ve Tibet gibi dağlık bölgelerde yaşarlar. Çin Ejderhaları, Çin’in tarihsel bir sembolüyken, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dev pandalar da Çin’in resmi olmayan ulusal bir sembolü olmuşlardır.
  [​IMG]
   


Similar Threads: Nesli Tükenen
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Nesli Tükenen Hayvanların İsimleri Nelerdir? 12 Ağustos 2014
Eğitim Merkezi Nesli tükenen deniz canlıları 26 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Çevremizde Nesli Tükenen Hayvanlar 24 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Nesli Tükenen Kuşlar Ve İsimleri 17 Mayıs 2013
Eğitim Merkezi Nesli Tükenen Canlı Türleri 3 Ağustos 2011