Nerede Oy Kullanacağım?

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Nerede Oy Kullanacağım?

  [​IMG]
  10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı hala bilmiyor musunuz? O halde yazımızı okumanızda fayda var.

  Cumhurbaşkanlığı Seçimleri hakkında genel bilgi

  Şuanki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün görev süresi 28 Ağustos 2014 tarihinde sona erecek. Yerine kimin geleceği ise 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılacak seçim sonucunda belli olacak. Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın aday olduğu Cumhurbaşkanlığı koltuğuna kimin oturacağı 10 Ağustos 2014 Pazar günü yapılan seçim ile belirlenemez ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak.

  Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu (yüzde 50+1 oy) alan aday cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü (24 Ağustos) ikinci oylama yapılacak.

  Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Yeni cumhurbaşkanı 28 Ağustos 2014 günü Abdullah Gül’den görevi devralıcaktır. Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız oy kullanma işlemine 25 Temmuz 2014 Cuma günü gümrük kapılarında başladılar bile. en çok seçmenin bulunduğu ülke 1 milyon 391 bin 704 kişi ile Almanya.

  Nerede Oy Kullanacağım?

  Yarın yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nerede oy kullanacağınızı hala bilmiyorsanız aşağıdaki linke tıklayın.

  Yurt içi seçmenlerin oy kullanacağı yeri öğrenebilmesi için Nüfusa kayıtlı olduğu il, TC kimlik numarası ve nüfusa kayıtlı olduğu sıra no ile BURADAKİ linkten sorgulama yapması gerekir.