nene hatun kimdir kısa bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 15 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nene Hatun (d. 1857- ö. 22 Mayıs 1955) 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını tarihe yazdıran Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına 20 yaşlarında genç bir gelinken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

  Nene Hatun 1857 yılında Erzurum'da doğdu.
  1877 yılında 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum'un Aziziye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler.

  Erzurumlular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Aziziye Tabyası'na doğru koşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtı. Ön sıradakiler o anda şehit oldular

  Nene Hatun'un vatan için gece başlayan mücâdelesi, tüm düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar devam etti. Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak, hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.
  Türk Kadınlar Birliği tarafından ölümünden 3 ay önce yılın annesi seçilmiştir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 22 Mar 2013
 2. bence harika mükemmel bir site genellikle bu siteyi tercih edicem tabi vikipediden sonra :)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haz 2016
 3. Nene Hatun 1857de Erzurumda doğup 22 Mayıs 1955de 98 yaşında vefat etmiştir. O zamanlar olan Daha 20 yaşında bir gelinken Aziziye Tabyasının Ruslar tarafından işgal edildiğini duyunca elinde bulunanlarla Aziziye Tabyasını savunulmasında çalışarak adını tarihe yazdırmıştır. Ayrıca küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakmıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haz 2016
 4. nene hatun nun hayatı çok zorlu geçmiş cepelerde bir erkek gibi savaşıp su taşıyıp hemşire olup yemek pişirmiş keşke bizde onun gibi olsak . 3 aylık çocu bırakıp yılın annesi seçilmek çok zor zor olmalı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haz 2016
 5. Nene Hatun 1857 yılında Erzurum'da doğdu. 1877 yılında 8 Kasım'ı 9 Kasım'a bağlayan gece, Osmanlı vatandaşı olan Ermeni çeteleri Erzurum'un Aziziye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı koruyan Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu sırada arkadan gelen Rus askerleri ise hiçbir zorlukla karşılaşmadan tabyayı ele geçirdi. Baskından yaralı olarak kurtulan bir er haberi Erzurumlulara ulaştırdı.
   
Yükleniyor...