Neden Namaz Kılarız

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 16 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Neden Namaz Kılmalıyız,

  Kıyamet günü insandan sorulacak ilk şey namazdır ve bütün peygamberlerin bizlere emrettiği son şey namazdır. Çünkü insanın namazı kabul olursa diğer amelleri de kabul olur ama eğer namazı kabul olmazsa, diğer amelleri de kabul olmaz. Peygamberimiz (s.a.v) buyurdular: “Namaz benim gözümün nurudur.”

  Neden namaz kılarız?

  - İyiliklere verilecek asgari karşılık, teşekkür etmektir.

  - Namaz, ilahi nimetlere şükran vesilesidir.

  Namaz, bizi unutan ve elimize geçmeyen dünyayı, “Allâhu Ekber” diyerek elimizle arkamıza atıp vefasız dünyaya onu unutmakla ceza vermek ve dertlerimizi kalbin ağlamasıyla rahmet dergâhına döküp, Allah’ın Rahmet kucağına sığınmaktır.

  Namaz, Kalp, ruh ve duyguların gıdasıdır.

  Namaz, kabrin arkasında devam etmekte olan beşer yolculuğunda bir bilettir.

  Namaz, dünyada manevî kuvvet, kabirde gıda ve ziya, mahşerde kurtuluş senedi, sırat köprüsünde Burak’tır.

  Namazsızlık ise; ilahî düzenden çıkmak, ahengi bozmak ve Allah’ın va’dini ve rahmetini suçlamaktır.


  NİÇİN NAMAZ KILARIZ?

  Âlemde Allah’ın hiç bir mahlûku gâyesiz, vazîfesiz ve başıboş yaratmadığı âşikardır. Allah, ‘küçük bir kâinat’ denilecek kadar mükemmel yarattığı insana da küllî bir ibâdet vazifesi vermiştir.
  İbadet; kulluk etmek, itaat etmek manasını taşır. Yani aczini, kusurunu görüp yaratıcının Kudret, kemalat ve Rahmet’inin önünde hayret ve muhabbetle secde etmektir.

  Kâinata baktığımızda, Allah’ın, her şeyi, vazifesine uygun bir şekilde yarattığını görmekteyiz. Mesela, bal yapmak ile vazifelendirilmiş olan arı, azaları ve hisleri ile bu vazifeye gâyet münasip yaratılmıştır. Dolayısı ile vazifesi ibâdet olan insanın yaratılışı da, vazifesine elbette münâsiptir ve ibâdeti ister. Elemler ile müteellim, lezzetler ile mütelezziz olmakla korku ve ümit arasında devamlı med-cezir yaşayan insan rûhu, acziyete bürünerek Kudret sahibi yaratıcısına sığınma ihtiyacı hissetmektedir.

  Madem ibâdet yaratılışımızın gâyesidir. Ve madem namaz ibâdetlerimizin temelidir; kulluğunu idrak eden insan, aklen, rûhen ve kalben yaratıcısına itaat etme ihtiyacını ve iştiyakını duyacak ve “Neden namaz kılıyorum?” sorusuna cevabı “Beni yaratan Allah emrettiği için” olacaktır.

  Alıntı
   


Similar Threads: Neden Namaz
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Mescid-i Nebevi’de kırk vakit namaz neden kılınır 11 Mayıs 2011
Sorularla İslamiyet Kutlu Doğum Haftası Ne Demektir Neden Kutlanır? 18 Mart 2014
Sorularla İslamiyet Neden Oruç Tutarız? 14 Haziran 2013
Sorularla İslamiyet Şeytan Neden Kötülüğün Simgesidir 28 Şubat 2013
Sorularla İslamiyet Şeytan Neden Secde Etmedi? 25 Şubat 2013