Neden Dünya Kadınlar Günü 8 Mart

'Güncel Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 23 Şub 2013 tarihinde açılan konu

  1. Neden Dünya Kadınlar Günü 8 Mart'ta Kutlanıyor


    8 mart dünya kadınlar heryıl tüm dünyada ve ülkemizde kutlanmaktadır peki Dünya Kadınlar Günü Neden 8 mart tarihinde kutlanıyor kısaca sizlere bu konuda bilgi vermek istiyoruz.

    Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılıyor.

    Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi şöyledir..

    8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermişti.Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirildi ve öneri oybirliğiyle 8 Mart tarihin Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir.