Necmettin Halil Onan Hayatı

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 18 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Necmettin Halil Onan Kimdir? Hayatı,
  Necmettin Halil Onan Biyografisi,  Necmettin Halil Onan;

  1902de Çatalcada doğdu. Babası, Duyün-u Umumiye memuru Halil Hilmi Bey idi. Ortaöğrenimini Vefa Lisesinde tamamladı. 1919 yılında Dârülfünun Edebiyat Fakültesinde açılan sınavı kazanarak Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydoldu. Cenap Şahabettin, Fuad Köprülü, Ferit Kam, Yusuf Şerif, Yahya Kemal, Hüseyin Daniş gibi edebiyatçıların öğrencisi oldu.

  İstanbulun işgali üzerine okul geçici olarak kapatılınca milli mücadeleye katılmak üzere Ankaraya geçti. Ankara Talimatgahında zabıt vekili oldu, Anadolu Ajansı Siyasi servisinde çalıştı.

  Milli mücadele bittikten sonra İstanbula dönerek yarım kalan eğitimine devam etti, 1924 yılında mezun oldu. Bir süre tekrar Anadolu Ajansında ve özel okullarda çalıştı. 1929 yılından itibaren İzmir, Adana, Ankara illerinde pek çok lisede edebiyat öğretmenliği ve lise müdürlüğü yaptıktan sonra maarif müfettişi oldu.

  1942-1946 yıllarında Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü yaptı. Ankara Üniversitesi DTCFde Eski Türk Edebiyatı Profesörü olarak dersler verdi. 1959da üniversitedeki görevinden emekli oldu. 18 Ağustos 1968 günü İstanbulda hayatını kaybetti.

  Necmettin Halil Onan (d. 1902 - ö. 17 Ağustos 1968), Türk şair, öğretmen, edebiyat tarihçisi.

  Türk edebiyatının artık klasikleşmiş olağanüstü eseri, Çanakkale'deki muhteşem savunmanın hatırasını anan "Dur Yolcu" şiirinin yazarı.


  [​IMG]