Necip Fazıl Kısakürek Kimdir

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 3 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


  1. Necip Fazıl Kısakürek hayatı

    26 Mayıs 1905 tarihinde İstanbul'da doğan Necip Fazıl Kısakürek Fransız Papaz ve Kumkapı'daki Amerikan Kolejinden mezun olduktan sonra eğitimini Serasker Rıza Paşa Yalısındaki, Askeri Deniz Lisesi'nde tamamladı. Sonra İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi ve ardından Fransa'da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünde okudu.

    [​IMG]

    Necip Fazıl şairliğe adımını 17 yaşındayken atmıştır. İlk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlanan Necip Fazıl Kısakürek'in basılan ilk kitabı Örümcek Ağı'dır ve 1925 yılında basılmıştır. Necip fazıl yayınladığı kitapları ve şiirleriyle genç yaşında edebiyat çevrelerinde büyük yankı uyandırmayı başardı. 1934 yılı Necip Fazıl için bir dönüm noktasıdır. Bohem hayatını en yoğun yaşadığı dönemde, Kısakürekin, Beyoğlu Ağa Camii'nde vaiz olan, Abdülhakim Arvasi ile tanışması, neredeyse bütün tiyatro eserlerinde karşımıza çıkan, üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu dönemin temelini oluşturdu. Necip Fazıl' ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar. Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi, Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır.

    Necip Fazıl Kısakürek 1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, 'İman ve İslam Atlası' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) ünvanını kazanmıştır. 25 Mayıs 1983 tarihinde, İstanbulda hayatını kaybetmiştir.