Necip Fazıl Kısakürek Kimdir Hayatı Hakkında Bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 2 Haziran 2012 tarihinde açılan konu 1. Necip Fazıl Kısakürek Biyografisi

  Ahmet Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1904 İstanbul'da doğdu Necip Fazıl Kısakürek Türk ve İslamcı şair, yazar ve fikir adamıdır.

  Necip Fazıl Kısakürek 21 yaşında yayımladığı Örümcek Ağı adlı şiir kitabının ardından, 24 yaşındayken yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla tanınmıştır. 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve meşhur Bab-ı Ali'nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşamış ve bu değişimi kendisi İçimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum. şeklinde tanımlar.

  Necip Fazıl Kısakürek Bu tarihten sonra Türkiye'nin bir çok şehrinde konferanslar düzenlemiş, düzenlemiş olduğu konferanslarda ki sözlerinden dolayı hakkında davalar açılmış ve bu davalar neticesinde öncülük ettiği Büyük Doğu Hareketi'ne dair yayın yapan Büyük Doğu Dergisi yayın hayatı boyunca 16 kez kapatılmış, Necip Fazıl'ın eserleri toplanmış ve basımı yasaklanmıştır.

  1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, İman ve İslam Atlası adlı eseriyle fikir dalında Millî Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) unvanını kazanmıştır.

  Yaşar Nabi tarafından, bir mısrası Türk milletini ihya etmeye yeter denilerek övülmüştür.

  Necip Fazıl Kısakürek 1934 yılında dahil olduğu Nakşibendilik tarikatından sonra ülkedeki siyasi gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunmaya başlar. 1943 yılından sonra çıkardığı Büyük Doğu dergisinde yazdıklarıyla 1945 yılındaki Tan Olayını, 1955 yılındaki 6-7 Eylül Olaylarını desteklemiştir. Necip Fazıl Kısakürek Bu dönemde fikirleri Milli Türk Talebe Birliğindeki gençler tarafından sahiplenilmiştir.

  Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983, İstanbul'da vefaat etmiştir

  [​IMG]