Necip Fazıl Kısakürek Biyografi

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 26 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Necip Fazıl Kısakürek Kimdir

  Necip Fazıl Kısakürek Hayatı


  Necip Fazıl Kısakürek 26 Mayıs 1905 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Fransız Papaz ve Kumkapı'daki Amerikan Kolejinden mezun olduktan sonra Serasker Rıza Paşa Yalısındaki, Askeri Deniz Lisesi'nde eğitimini tamamladı. İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdikten (1924) sonra gönderildiği Fransa'da Sorbonne Üniversitesi Felsefe Bölümünde okudu. Şairliğe ilk adımını on yedi yaşında iken, annesinin arzusuyla attı ve ilk şiirleri Yeni Mecmua'da yayımlandı.

  [​IMG]

  1925te basılan ilk kitabı Örümcek Ağı ve 1928de yayınlanan Kaldırımlar gibi eserleriyle, kendini çok genç yaşta, çağdaş şairlerin önüne çıkararak, edebiyat çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Henüz 30 yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile en az öncekiler kadar takdir toplamayı sürdürdü.

  5 Ağustos 1929da Ankara'ya giden ve 9 yıl boyunca, İş Bankasında müfettiş ve muhasebe müdürü olarak çalışan Kısakürek, döndükten sonra, 1939 – 1943 seneleri arasında, bir Fransız okulu, Robert Kolej, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi, Ankara Devlet Konservatuarı, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi gibi okullarda öğretmen olarak görev aldı.

  1934 yılı Necip Fazıl için bir dönüm noktasıdır. Bohem hayatını en yoğun yaşadığı dönemde, Kısakürekin, Beyoğlu Ağa Camii'nde vaiz olan, Abdülhakim Arvasi ile tanışması, neredeyse bütün tiyatro eserlerinde karşımıza çıkan, üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu dönemin temelini oluşturdu. Necip Fazıl' ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar. Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi, Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır.

  Necip Fazıl Kısakürek 1980'de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü'nü, 'İman ve İslam Atlası' adlı eseriyle fikir dalında Milli Kültür Vakfı Armağanı'nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü'nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı'nca 1980'de verilen beratla 'Sultan-üş Şuara' (Şairlerin Sultanı) ünvanını kazanmıştır. 25 Mayıs 1983 tarihinde, İstanbulda hayatını kaybetmiştir.
   
  Son düzenleme: 3 Tem 2012