Nebahat Çehre Kimdir

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 18 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nebahat Çehre Hayatı  Nebahat Çehre Biyografisi

  Nebahat Çehre 19 Mart 1944 tarihinde, Samsun'da dünyaya gelen sanatçı; fotomodellik, mankenlik, sinema oyunculuğu, ses sanatçılığı ve son olarak dizi oyunculuğu yapmıştır.Nebahat Çehre Kariyerine dizi oyuncusu olarak devam etmektedir.

  Nebahat Çehre 15 yaşındayken Türkiye Güzeli seçildi.Nebahat Çehre, fotomodellik ve mankenlik yaparken gelen teklifler üzerine 1961'de Yaban Gülüm filmi ile ilk sinema deneyimini yaşadı.Nebahat Çehre 1964 yılında Yılmaz Güney'le tanışarak Kamalı Zeybek adlı filmde rol aldı. Nebahat Çehre 30 Ocak 1967 tarihinde Yılmaz Güney'le evlendi. Kendi deyimiyle, ülke meselelerinden yaşama bakışına kadar, her türlü konuda bakış açısı kazanmasında Yılmaz Güneyin katkısı oldu.

  O zamanlar ayakları yere basmayan genç kız, yani ben işin ciddiyetini Yılmazdan öğrendim diyerek Güney'in deneyimlerinden çok şey öğrendiğini belirtmiştir. Bir süre sinemadan uzak kalan Çehre, Güney'den boşanınca tekrar kamera önüne çıktı. 70'li yıllarda başlayan seks filmleri furyasında, sinemaya ara verip, sahneye çıkarak şarkıcılık yapan Çehre, ikinci evliliğinin ardından sahne hayatına da ara verdi. İkinci eşinden ayrıldıktan sonra televizyon dizilerinde rol aldı.

  [​IMG]