Ne Korkuya Ne Ümide Teslim

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 29 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ne Korkuya Ne Ümide Teslim
  insanın umudu ve korkusu
  ümid ve korku


  Yaşadığımız dünya ümitten çok karamsarlık yüklüyor. Sevgiden ziyade nefret Neredeyse bütün insanlık dünya hayatı yaşayacağımız tek hayatmış, ötesi yokmuş gibi azgın bir rekabetin içinde. Planlar, projeler dünyanın sayılı günlerine yönelik. Korkularımız, ümitlerimiz de öyle. Oysa mümin bilir ki “dünya fanidir. Ve bu iki kelimelik cümleden oluşan bilgi, hayatımızın eksenidir.
  Şükürler olsun, iman sahibi kimseleriz. Bu dünya, imtihan dünyası. Bütün yaptıklarımızdan sorumluyuz. İnsan olarak eksiğiz, kusurluyuz. Dolayısıyla öteye dair bir korku var kalbimizde. Fakat imanımız bize bir ümit veriyor. Rabbimiz tövbeleri kabul edendir, affedendir, bağışlayandır.
  Korku ve ümit Belki biraz korku, daha çok ümit Bu kavrayış ve sezgi etrafında yumak gibi sarıyoruz ömrü. Bitirdiğimizde korktuğumuzdan emin, umduğumuza nail olur muyuz diye dualarla akıbetlerimiz hayrolur inşallah.
  Bu ay korku ve ümit (havf ve reca)nın yanı sıra uzun soluklu bir seriye başlıyoruz. Okurlarımızın yıllardır severek takip ettiği Ali Yurtgezen, Altın Silsileyi yazmaya başladı ve Abdülhalik-ı Gücdüvanî hazretleri ile bismillah diyoruz. Bu seri, Hacegân-Nakşibendiyye-Müceddidiyye ve Halidiyye olmak üzere, günümüze kadar uzanacak inşallah.
  Yine bu sayıdan Selim Uğur ve Taha Yıldızın namaz merkezli, Kürşat Salih Yaman ve Esra Büyücekin modern algı ve tavırları sorguladıkları yazılarına dikkanizi çekerek sözü noktalayalım.
  Mayıs sayımızda buluşmak üzere inşallah

  [​IMG]