Ndm1 Belirtileri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Wish tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ndm 1 Belirtileri Nelerdir
  Ndm 1 Tedavsi
  Ndm 1 Virüsü Nasıl Bulaşır

  İngiliz bilim insanları, antibiyotiklerin büyük çoğunluğuna direnç gösteren bir bakteri bulduklarını belirtti.

  LONDRA-İnternetten online yayımlanan Lancet Infectious Diseases adlı tıp dergisinde yer alan makalede, Hindistandan yayıldığı sanılan bakterinin yakında dünya genelinde görülebileceği belirtildi.

  Makalede, bakterinin şimdiye kadar Hindistan ve Pakistanda ameliyat olduktan sonra İngiltereye dönen 37 kişide tespit edildiği vurgulanarak, doktorların NDM-1 adını verdikleri yeni bir gen buldukları, genin de bakterileri değiştirerek, onları neredeyse bilinen tüm antibiyotiklere dirençli hale getirdiği kaydedildi. Bilim insanları, genin dünya genelinde kamu sağlığı için sorun oluşturma potansiyelinin büyük olduğuna dikkat çekerek, eşgüdümlü uluslararası izlemenin gerekli olduğunu söyledi. NDM-1 geninin Avustralya, Kanada, Hollanda, ABD ve İsveçte de tespit edildiği bildirildi.

  FARKLI BAKTERİLERLE BULAŞIRSA
  BBC'nin haberine göre, İngiltere'de yayımlanan Lancet sağlık dergisi bakterinin kontrol altına alınabilmesi için hastalar üzerinde çok titiz gözlem yapılmasını ve yeni ilaçlar üretilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Doktorlar, NDM-1 enziminin tıpkı koli basili (E.coli) olarak bilinen bakteri gibi farklı bakteriler içinde var olabildiğini, bu şekilde en güçlü antibiyotiklere bile direnç gösterebildiğini belirtti. Uzmanlar ayrıca, NDM-1in, zaten antibiyotiklere direnç gösterebilen farklı bakterilere bulaşmasından endişe duyuyor. Eğer bu gerçekleşirse, insanlar arasında kolayca yayılan ve önüne geçilmesi çok zor olan bir salgın hastalık baş gösterebilir.

  Enzimi inceleyen uzmanlar, NDM-1den kaynaklanan en az bir enfeksiyonun bilinen tüm antibiyotiklere direnç gösterdiğini belirtti. NDM-1 benzeri bir tehdidin bugüne kadar ABD, Kanada, Avustralya ve Hollandada tespit edildiği ancak yeni bakterinin çok daha büyük bir tehdit oluşturduğu vurgulandı.

  YAYILMAYA BAŞLADI BİLE
  Yetkililer, şu ana kadar bakteriyi taşıyan 50 hastaya tespit edilmiş olmasına rağmen, bakterinin yayılmaya başladığını belirtirken, bakteriyi inceleyen uzmanlar olası bir salgın tehdidin önüne geçebilmek için gerekirse hastaların izole edilmesi gerektiğini ifade etti. Doktorlar, bugüne kadar NDM-1 enzimi taşıyan bakterilerin farklı antibiyotiklerin bir arada kullanılmasıyla tedavi edilebildiğini ancak yeni tehdidin dünya geneline bulaşmaya başlaması halinde önlenmesinin çok zor olacağını belirtti

  Cardiff Üniversitesinde araştırmacı olan Dr. David Livermore, “Şu ana kadar bakteriyi taşıyan az sayıda insan tespit ettik. Ancak bakteriyi taşıyan çoğunluğunun Hindistan ve bu ülkenin bulunduğu bölgeye seyahat edenlerle hastanelerde tedavi gören kişiler oluşturuyor dedi. Livermore, Asyada dirençli bakteri taşıyan vakaların sayısında artış olduğunu ve bu durumun küresel bir tehdit boyutuna ulaşabileceği uyarısında bulundu: “Şu an geliştirilmekte olan az sayıda antibiyotik bulunuyor ve bunlardan hiçbiri NDM-1 enzimini saf dışı bırakamıyor dedi. Alarm durumuna geçen İngiltere Sağlık Bakanlığı ise, konu hakkındaki tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.

  ESTETİK AMELİYATLA BULAŞTI
  İlk vakalar İngiltere Sağlık Kurumunun kayıtları Lancet dergisi tarafından incelenince ortaya çıkıt. 2009 yılında kurumun NDM-1 bakterisi taşıyan hastalarının 37sinden 17 tanesinin Hindistan veya Pakistanda tedavi gördüğü, bu kişilerden 14ünün estetik ameliyat geçirdiği tespit edildi. Bakterinin bulaştığı hastalardaki belirtilerin farklı şekillerde ortaya çıkabildiği belirtildi. Bazıları ciddi bir rahatsızlık yaşarken, bazıları da ciddi hastalık geçiriyor veya kan zehirlenmesi yaşadı.