Ndm-1 Hakkında Bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda By RiZeLi tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ndm-1 Hakkında Bilgi
  Ndm-1 Hakkında Geniş Bilgi
  Ndm-1 Nedir  Uzmanlar, en güçlü antibiyotiklere karşı bile dirençli olan yeni bir süpermikrobun İngilterede hastanelere girdiği uyarısında bulundu. NDM-1 olarak adlandırılan, enzim üreten bakterinin, Hindistan ve Pakistana estetik ameliyatlar için seyahat eden hastalarca İngiltereye taşındığı tahmin ediliyor. İngilterede şu ana kadar sadece 50 vakanın tespit edildiğini belirten yetkililer, mikrobun küresel düzeyde yayılmasından endişe ettiklerini söylüyor. Bilimadamlarının tespitleri arasında bu mikrobun insandan insana geçtiği de var.

  Saygın tıp dergisi Lancette yayımlanan makalede mikrobun yayılmasının daha yakından izlenmesi tavsiyesinde bulunuluyor ve yeni tip ilaçların gerektiğinin altı çiziliyor.

  Tedavi için çaresiz bırakabilir NDM-1 aralarında E.colinin de bulunduğu farklı bakterilerin içine yerleşip bu bakterileri de en güçlü antibiyotik gruplarına karşı dirençli hale getiriyor.

  Bu antibiyotik gruplar, zaten acil müdahalelerde ve dirençli bakterilere karşı tedavilerde kullanılıyor.

  Uzmanlar, NDM-1′in zaten dirençli olan bakterilere bulaşmasından da endişe ediliyor.

  Sonunda da bu insandan insana geçebilecek ve tedavisi neredeyse imkansız olan yeni bir salgın türü ortaya çıkabilir.

  Araştırmacıların inceledikleri NDM-1 enfeksiyonlarının en az birinde bakterinin bilinen bütün antibiyotiklere dirençli olduğu saptandı.

  Benzer vakaların ABD, Kanada ve Avustralya ile Hollandada da görüldüğü, uluslararası araştırmacıların sorunun büyük bir küresel sağlık sorununa dönüşmesinin olası olduğunu söylüyor.