Nazar değmesine karşı hangi dualar okunur

'Dualar ve Faziletleri' forumunda eslemnur tarafından 11 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nazara karşı okunacak dua;
  Nazar arapça bir kelime olup bakmak anlamına gelir. farklı farklı bakış türleri vardır. Bunlardan kimi olumlu kimisi de olumsuzdur. Örneğin şefkatle bakmak, teffekkürle bakmak, sevgiyle bakmak olumlu bakışa örnek teşkil ettiği gibi nefretle bakmak, öfkeyle bakmak,kin ve hasetle bakmak da olumsuz bakışlara örneklerdir. Bunlar çoğaltılabilir. İşte nazar bu bakışlar arasında olumsuz bir bakış türüdür. Bakılan nesne veya kişi de hastalık hatta ölüme kadar götürebilir. peygamberimiz Nazar deveyi kabre kişiyi de kabre götürür. hadisi meşhurdur.
  Şunu unutmamak gerekir herşey gibi nazar fiilini de yaratan Allah'tır. Fakat bu durum hem bakan hemde bakılan tarafın hatalı davranışlarının sonucudur. Kısaca bakan kişi Allah'ın yarattığı bakma eylemini Allah'ın belirlerdiği olumlu şekilde kullanmaz. Diğer bir ifade ie Allah'ın verdiği gözü allah'ın bak ve gör dediği şekilde kullanmaz. bakılan açısından ise o kişi eğer bir nimete sahip olmuşşa o nimeti Allah'tan bilip de şükretmek yerine onunla gurulanır. sahip olduğu nimet Allahı daha fazla hatırlamasına vesile olması gerekirken tam tersine unutmasına vesile olur. Ve nazar musibetinin kendine isabet etmesini sağlar.

  O zaman nazarın çaresi yukarıda anlatılan durumun tersini yapıp yani Allahın yarattığı gözü allah'ın hesabına kullanmak ve sahip olduğumuz nimetleri Allah'tan bilip şükrünü eda etmek gerekir.

  Diğer bir çaresi de madem her şeyin sahibi Allah'tır o zaman O'na dua ile müracaat etmek.
  Bu inançla Fatiha, ayetel Kürsi, İhlas,Felak ve Nas surteleri ile beraber nazar duasını okumak gerekir.
  "Bismillahillezi la yedurru şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim" Anlamı: (Allah'ın adıyla başlarım ki gök te ve yerde ne varsa zarar vermez. O İşitendir ve her şeyi bilendir.) duası bizi nazara karşı koruyacaktır. Bu duanın anlamı zaten yukarıda bahsettiğimiz bakış açısını bize kazandırıyor.
  Yüksel UÇAR
  forumdas.net
   
  Son düzenleme: 11 Mar 2012