naylon fatura affı 2010

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 5 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 naylon fatura affı,naylon faturaya af,sahte fatura affı


  DP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, hükümetin "yolsuzlukların önlenmesi amacıyla çıkardığını iddia ettiği kanuna, son anda sadece askerin sivil yargıda yargılanması ile ilgili maddeyi değil aynı zamanda naylon fatura affını da ilave ettiğini" ileri sürdü.

  Çıray, yaptığı yazılı açıklamada, "Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un içeriği ve çıkış şeklinin, DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindorukun "senatonun yeniden kurulması" önerisini bir kez daha haklı çıkardığını ifade etti.

  Kanunun gerekçesinde, AB, OECD ve diğer uluslararası anlaşmalara atıfta bulunulduğunu ve değişikliğin "yolsuzlukları önleme" amacı taşıdığının belirtildiğini kaydeden Çıray, gerekçenin içerikten farklı olduğunu iddia etti. Çıray, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
  "Yolsuzlukların önlenmesi amacıyla çıkardıklarını iddia ettikleri bu kanuna, AKP hükümeti son anda sadece askerin sivil yargıda yargılanması ile ilgili maddeyi değil, aynı zamanda naylon fatura affını da ilave etmiştir. Yani yolsuzlukları önleme kanunundan yolsuzluk affı çıkmıştır. Yasanın Varlık Barışını düzenleyen 45. maddesinde, daha önceki Varlık Barışı Yasasında kabul edilmeyen ve vergi kaçakçılığı suçuna giren sahte fatura af kapsamına alınmıştır. Diğer taraftan aynı torba yasayla, Anayasanın 145. maddesine aykırı olarak Türk Ceza Kanununda değişiklik yapan hükümet, askeri yargının bazı yetkilerini sivil yargıya devretti.
  Biz DP olarak yolsuzlukların önlenmesi ve TBMMde çıkan yasaların Anayasa Mahkemesinden dönmemesi için, senatonun kurulmasını, kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını, hakim teminatının sağlanarak mahkemeler üzerindeki siyasi gölgenin kaldırılmasını, yolsuzlukla mücadele edecek ihtisaslaşmış birimlerin kurulmasını öneriyoruz."