NATO Zirvesi 2010

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. 2010 nato zirvesi
  nato zirvesi istanbul
  nato zirvesi 2010 istanbul

  NATO (Kuzey Atlantik İşbirliği Teşkilatı), Washington'da 4 Nisan 1949 yılında imzalanan antlaşma çerçevesinde oluşturulan, dünyanın en büyük ortak askeri savunma örgütüdür.

  İlk aşamada 12 ülke (ABD, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İngiltere, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Hollanda ve Portekiz) tarafından kurulan NATO`ya daha sonra Türkiye ve Yunanistan, onların ardından da Almanya, İspanya, Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Estonya, Letonya, Slovakya, Slovenya, Bulgaristan ve Romanya katıldı. NATO`nun üye sayısı, bu zirvede Arnavutluk ve Hırvatistan`ın da katılımıyla 28`e ulaşacak.

  Başlangıçta `Sovyet tehdidine karşı` kurulan ve bir `savunma alanı` belirleyerek müttefikler arasında dayanışma ilkesini ön plana çıkaran NATO, Doğu Blokunun ve Varşova Paktının çökmesinin ardından `kapsama alanını` genişletti, Kosova`dan Afganistan`a, Irak`tan Somali`ye çeşitli rol ve görevler üstlendi.


  NATO antlaşmasının, `Bir müttefike yönelik saldırı tüm müttefiklere yapılmış sayılır` ilkesine dayalı 5. maddesi, ilk defa 2001 yılında ABD`de 11 Eylül saldırıları çerçevesinde işlerlik gördü.


  Genel merkezi 1966`den beri Brüksel`de bulunan NATO`nun Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı(SHAPE) da Belçika`nın Mons kenti yakınlarında konuşlandırıldı.


  İttifakın en yüksek siyasi karar organını Kuzey Atlantik Konseyi, askeri karar organını ise Askeri Komite oluşturuyor.

  Fransa`nın Strasbourg ve Almanya`nın Kehl ile Baden-Baden kentlerinde müttefiklerin devlet ve hükümet başkanlarını buluşturarak 21. zirvesini yapacak olan NATO, `siyasi ve askeri dönüşüm süreci` çerçevesinde yapısal değişimini sürdürüyor.

  4 Nisan 1949: Kuzey Atlantik Antlaşması, Washington`da 12 ülke (ABD, Kanada, Belçika, Danimarka, Fransa, İngiltere, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Hollanda ve Portekiz) tarafından imzalandı.

  Fransa`nın Strasbourg ve Almanya`nın Kehl ile Baden-Baden kentlerinde yarın 28 müttefikin devlet ve hükümet başkanlarını buluşturacak 21. NATO zirvesinde en fazla ilgi ve merakla beklenen liderin, ABD Başkanı Barack Obama olduğu gözlemleniyor.


  Son yıllarda ABD`nin eski Başkanı George Bush ile `ciddi diyalog sıkıntıları ve gerginlikleri` bulunan Avrupalı müttefiklerin karşısına `yeni ve saygılı bir yaklaşımla` çıkacağı ileri sürülen Obama`nın, bu zirvede `ABD Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı` sıfatıyla `uluslararası sahnelere ilk adımlarını atacağı` ve `Washington`ın yeni politikalarının somut işaretlerini vereceği` anlatılıyor.


  NATO`daki Amerikalılar, `aile buluşması` olarak nitelendirilen zirvenin, `ABD ile Avrupa arasında yeniden kucaklaşma vesilesi` oluşturacağı görüşünü savunurken, Obama`nın yeni Afganistan stratejisini ve terörizme karşı mücadele hedeflerini müttefiklere anlatarak destek isteyeceğini bildiriyor.


  Afganistan`a 20 binden fazla askeri takviye olarak göndermeyi kararlaştıran Obama yönetiminin, Avrupalı müttefiklerden fazla beklenti içinde olmadığı, Afganistan`da sivil gelişmelere maddi ve insani katkılarda bulunulmasını isteyeceği ifade ediliyor.


  Obama`nın, Rusya`ya ilişkin yaklaşım ve politikalarda da değişiklik ve yumuşama mesajları taşıması öngörülüyor.


  Avrupalı müttefiklere daha fazla fikir danışılacağı, siyasi ve askeri işbirliği ortamının geliştirileceği, dayanışmanın somutlaştırılacağı, gerginliklerin giderileceği Amerikalılar tarafından `heyecanla` anlatılırken, 2010 sonunda belirlenecek `yeni strateji` çerçevesinde NATO`yu `bölgesel` değil, `küresel` bir oluşum haline getiren ABD`nin bundan büyük yararlar sağlamayı planladığına da dikkat çekiliyor.

  Öte yandan ABD Başkanı Obama`nın Türkiye`ye yapacağı ziyaretin `ilginç ve kıskanç` yorumlara kaynak olduğu gözlemleniyor. Obama`nın, 5 Nisan akşamı ulaşması öngörülen Ankara`da ve daha sonra gideceği İstanbul`da vereceği mesajların ve sergileyeceği tavırların, NATO zirvesinde gözlemleneceklerden çok daha önemli ve ilgi çekici olacağı anlatılıyor, `gerçek Obama şovun Türkiye`de izleneceği` ileri sürülüyor.

  NATO`ya genel sekreter atanmasına ilişkin tartışma ve pazarlıkların da zirvede değil, Türkiye`de sonuca bağlanabileceği görüşü ağırlık kazanıyor.


  NATO Konseyi, geçen 5 Martta NATO-Rusya Konseyinin tekrar toplanmasına resmen yeşil ışık yaktı.

  Moskova ise bu kararı izleyen çeşitli mesajları görmemezlikten gelirken, zirve öncesinde "NATO ile işbirliğini tekrar canlandırma konusunda tereddütlü olduğunu", "diyaloğun tekrar başlatılması kararının sadece NATO üyeleri tarafından değil, Moskova tarafından da onaylanması gerektiğini" açıklamakla yetindi.

  Rusya, NATO zirvesinden çıkacak belgeleri "dikkatle okuyacağını", tavrını ve kararını daha sonra açıklayacağını duyurdu.

  Rusya ayrıca, Ukrayna ve Gürcistan'a NATO'nun genişleme planlarında yer verilmesi halinde ittifakla işbirliği alanında tavrını katılaştıracağı mesajları veriyor.

  NATO-Rusya Konseyinin, daimi temsilciler düzeyinde 20 Nisanda toplanması öngörülüyor. Bu oluşumun bakanlar düzeyindeki toplantısının da gelecek mayıs veya haziranda yapılması planlanıyor.
  kaynak: zaman​