Nasrettin Hocanın Uzun Hayatı

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 26 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Nasrettin Hoca hakkında bilgi

  Nasrettin Hoca Hayatı

  Nasrettin Hoca 1208 yılında Eskişehirin Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde dünyaya geldi.
  Nasreddin Hoca, Türklerin, dünyaca tanınmış halk filozofu ve fıkra kahramanıdır. 13. Yüzyılda, Anadoluda (Sivrihisar ve Akşehir) yaşamıştır. Babası Abdullah efendi köyün imamı idi. Ondan sonra Hoca köyünde imamlık yaptı. 1236 da Konyanın Akşehir ilçesine göçtü ve Seyyid Mahmud Hayranî ye bağlandı. 1284 yılında orada öldü. Türbesi de oradadır. Akşehirde ölmüş ve Akşehirin en eski Selçuklu mezarlığına gömülmüştür. Oradaki mezarı türbe haline getirilmiş, günümüze kadar korunmuştur.

  Fatihin hocası ve İstanbulun ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hocanın sülâlesindendir. Hortu köyünde Hocanın neslinden insanların mezarları bulunmaktadır. Oğlunun mezarı Sivrihisarın Sultana köyündedir. Kendi türbesinin yanında da kızının mezarı vardır. Hakkında bilgi veren kitaplar onun, iki kere evlendiğini, iki kızı ve bir oğlu olduğunu yazmaktadır.

  Nasreddin Hocanın adı 15. yüzyıldan itibaren yazılı kaynaklara geçmeye başlamıştır. Bugünkü bilgilerimize göre, Nasreddin Hocadan söz eden en eski kaynak, Ebül Hayr-i Ruminin, Cem Sultanın emriyle yazıp, 1480 yılında bitirdiği “Saltuknâmedir. Orada, Nasreddin Hocanın çok tanınmış bir kişi olduğu ve latifelerinin kitap haline getirildiği kaydedilmiştir. Daha sonra, 1511 yılında yazdığı eserinde Mehmet Gazâli (Deli Birader), 1527 yılında yazdığı “Pendnâmede Güvâhi, 1532 yılında Lâmii Çelebi ve daha sonra Taşlıcalı Yahya Bey, Nasreddin Hocadan sözetmişler, bazı fıkralarını yazıya geçirmişlerdir. 16. Yüzyıldan itibaren de Nasreddin Hoca fıkraları kitaplar haline getirilmiştir. Bu kitapların en eskisi olan “ Hikâyet-i Kitab-ı Nasreddin, 1571 yılında yazılmıştır. Bu kitapta 43 fıkra yer almaktadır. Bugün Türkiyede ve dünyanın çeşitli kütüphanelerinde toplam 68 Nasreddin Hoca yazması vardır. Maalesef bu yazma kitaplardan sadece 12 tanesi Türkiyededir. Diğerleri yabancı ülkelerdeki kütüphanelerde bulunmaktadır.
   
 2. Odevimi yapmama yardımcı oldu