Nasrettin Hocanın Kısaca Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 2 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Nasrettin Hoca kimdir kısaca  Türk düsünce tarihinin büyük dehasi gercek bir halk filozofu,yalniz yasadigi13. yüzyilin degil bütün zamanlarin en büyük nüktecisi, Türk zekasini, mizah dehasinin en önemli temsilcisi Nasreddin Hoca, hicri 605, miladi 1208 yilinda Sivrihisar´in Hortu köyünde dogmustur.Bir cok dogu ve bati kaynaklarina göre babasi Hortu köyünün imami olan Abdullah efendi, annesi Sidika Hatun`dur.Hocamizin dogdugu Hortu köyü bu gün "Nasreddin Hoca" olarak isim degistirmistir.Yapilan incelemelerde Nasreddin Hoca`nin bu köyde 23 yasina kadar yasadigi, babasinin medresesinde okudugu, sonra Sivrihisar medresesini bitirdigini görmekteyiz.

  Zamanina göre, Hoca ve ailesi kisin Sivrihisar`da oturmakta yazinda bir yayla özelligi tasiyan gercekten tabiatin bütün güzelliklerini koynunda saklayan Hortu Köyünde oturduklari görülmektedir. Hoca babasinin ölümü üzerine bir müddet köyde imamalik yapmis, Sivrihisar`da da vaizlik görevini üzerine almistir.23 yasina kadar sürsürdügü köy imamligi ve vaizlik görevini Mehmet efendi adli halefine devretmistir.
  1237 yilinda Sultan 1. Alaaddin Keykubatin son saltanat devirlerinde Sivrihisar`daki yüksek ögrenimini tamamlayarak, Aksehir`e yerlesmistir. O devirde ömenli bir kültür merkezi olan Aksehir`de zamanin ünlü alimleri Seyyid Mahmut Hayrani ve Seyyid Haci Ibrahim Sultandan dersler almis ve Seyyid Mahmut Hayrani`ye intisap etmistir.

  Aksehir`de uzun süre Müderrislik (Profesör) kadilik yapan o devirde Hoce Nasireddin adi ile anilan, zamanla halkin dilinde Hoca Nasreddin, Nasreddin Hoca seklinde söylenen hocamiz 1284 Yilinda Aksehir`de vefat etmistir.Türbesi sehir mezarliginda bulunmaktadir. Yanlari acik olan ve kapisinda kocaman bir kilit bulunan hocanin kabri bu günde pek cok insan tarafindan ziyaret edilmekte ve dünyada "Kahkahalar Atilan" tek kabir olma özelligini korumaktadir.
    2. Cevap: Nasrettin Hocanın Kısaca Hayatı

  Nasreddin Hoca, hicri 605, miladi 1208 yilinda Sivrihisar´in Hortu köyünde dogmustur.Bir çok dogu ve batı kaynaklarina göre babasi Hortu köyünün imami olan Abdullah efendi, annesi Sıdıka Hatun`dur. Aksehir`de uzun süre Müderrislik (Profesör) kadılık yapan o devirde Hoce Nasireddin adi ile anilan, zamanla halkin dilinde Hoca Nasreddin, Nasreddin Hoca seklinde söylenen hocamiz 1284 Yilinda Aksehir`de vefat etmistir.Türbesi sehir mezarlığında bulunmaktadır.
    3. Cevap: Nasrettin Hocanın Kısaca Hayatı

  Nasrettin hocanın hayatı çok kısa yazılmış biraz daha uzun yazılabilirdi.Ama yine de herkes adına çok teşekkür ederim.Çok sağolun.
    4. Cevap: Nasrettin Hocanın Kısaca Hayatı

  çok teşekkür ederim bu bilgi çok işime yaradı. çok sağolun 100 aldım
    5. abi çok uzun kısa olsa ödev yapacam
    6. bu ne bu ne çooooooooooook uzun ya kısası yokmuydu bunun:f20:
    7. şimdi nsretin hoca kac yaşında
    8. Çok Teşekkür
    9. çok teşekkür ederim
    10. vallahide billahide gozelmüş:f30::f118::f94:
    11. çok uzun yazılmış:mad::f75: