Nasrettin Hoca Kimdir Nasrettin Hocanın Hayatı

'Biyografi' forumunda Wish tarafından 31 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Nasrettin Hoca nın Biyografisi

  Nasreddin Hoca 1208 yılında Eskişehirin Sivrihisar ilçesinin Hortu köyünde doğdu. Babası Abdullah efendi köyün imamı idi. Ondan sonra Hoca köyünde imamlık yaptı. 1236 da Konyanın Akşehir ilçesine göçtü ve Seyyid Mahmud Hayranî ye bağlandı. 1284 yılında orada öldü. Türbesi de oradadır.


  Fatihin hocası ve İstanbulun ilk kadısı Sivrihisarlı Hızır Bey, Nasreddin Hocanın sülâlesindendir. Hortu köyünde Hocanın neslinden insanların mezarları bulunmaktadır. Oğlunun mezarı Sivrihisarın Sultana köyündedir. Kendi türbesinin yanında da kızının mezarı vardır. Hakkında bilgi veren kitaplar onun, iki kere evlendiğini, iki kızı ve bir oğlu olduğunu yazmaktadır.


  Nasreddin Hoca kadar millî kültürümüze mal olmuş ikinci bir kişi yoktur. O, 250 milyonluk Türk dünyasında, İslâm aleminde bilinir, sevilir. Azerbaycanda Molla Nasreddin, Kazakistanda Koja Nasreddin, Özbekistanda Nasreddin Efendi'dir.


  Nasreddin Hoca, efsaneleşmiş bir halk filozofudur. Fıkralarının tamamında sağlam bir dünya görüşü vardır. Herhangi bir aşırılığa onun zıddı ile karşılık verir. Yıkıcı değil yapıcıdır. İnsanı önce güldürür, sonra düşündürür. Her sözünde bir hikmet vardır. Günlük hayatın her safhası onun fıkralarında yer alır.


  Nasreddin Hoca, Türk milletinin mizah anlayışının ve zekasının sembolüdür. Bu sebeple de, her çağda yeniden ortaya çıkmakta, kendisine ait olmayan fıkralar bile onun adı ile nakledilmektedir. Nasreddin Hoca hakkında yazılan ilk kitapta (Hikâyat-i Kitab-ı Nasreddin) 43 fıkra var iken, 1676da yazılan kitapta 112, 1822de 160, 1958de ise 445 Nasreddin Hoca fıkrası kayıt edilmiştir. Bugünlerde fıkra sayısının 500ün üzerinde olduğunu söylemek mümkündür.
    2. Nasreddin Hoca 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu Köyünde doğdu, 1284 yılında Akşehir’de vefat etti. Büyük Türk halk bilgesi olan Nasreddin Hoca halk dilinde, duygu ve inceliği içeren, gülmece türünün öncüsü olmuştur.

  Babası Hortu Köyü imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun’dur. Önce Sivrihisar’da medrese öğrenimi gördü. Babasının ölümü üzerine Hortu’ya dönerek köy imamı oldu. 1237′de Akşehir’e yerleşerek, Seyyid Mahmud Hayrani ve Seyyid Hacı İbrahim’in derslerini dinledi. İslam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdü. Bir söylentiye göre medresede ders okuttu, kadılık görevinde bulundu. Bu görevlerinden dolayı kendisine Nasuriddin Hâce adı verilmiş, sonradan bu ad Nasreddin Hoca biçimini almıştır.
    3. Mükemmel olmuş
    4. çok güzel ben beğendim
    5. çok güzel olmuş yardım için saolun
    6. harika çok işime yaradı bu bilgiler bunu yapanın ellerine saglık
    7. Çok işime yaradı ödevimden 100 aldım.Tabi bunun sayesinde.Çok güzel
    8. çok saol be kardeşim yazanın ellerine sağlık 100 alırsam senin sayende alamassam canın sağolsun ama kaç aldığımı yazıcam kardeşim
    9. çok teşekkür ederim.Harikasınız!
    10. yha cok sagolun bu bılgılerle okula gıtcem hayırlısı inşallah 85-100 arası alırım arkadasım sagol bu notlardan bırını alırsam senın sayende almıs olurum alamazsam da canın sağolSUN:))
    11. çok güzel oluş saol ödevime çok yardımcı oldu yazan kişi güzel olmuş
    12. Çok güzel olmuş gerçekten çok teşekkürler.
    13. proje ödevindeişe yaradı sağolun varolun :))
    14. harika çok işime yaradı bu bilgiler bunu yapanın ellerine saglık
    15. eline sağlık be kardesim senin emeklerine yaptım ben bunu : )
    16. cok uzun ama isimi gordu
    17. çok güzel yazmışsınız ödevime daha doğrusu bana çok yardımcı oldunuz
    18. Nasreytin Hoca insanları hem güldürüp hem düşündürmüştür. Ünü dünyaya yayılmıştır. Herkes tarafından tanınmıştır.
    19. çok güzeldi turkce performanstan 100 bekliyorum
    20. aslında çok güzal öğretmen bana özel ödev verdi nasreddin hocanın hayatını 5 sf diye yazıyorum
   


Yükleniyor...