nasrettin hoca fıkralarının özellikleri

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 1 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. nasrettin hoca fıkralarının özellikleri nelerdir,
  nasrettin hoca fıkraları özellikleri,
  nasrettin hocanın fıkraları özellikleri


  Nasreddin Hoca Fıkralarının Genel Özellikleri şöyledir;

  •Nesir diliyle anlatılan fıkralar bir tez ve karşı tezden oluşur. Başlangıç, gelişme ve sonuç bölümleri vardır.

  •Sorunlar karşılıklı konuşmalar ve tartışmalarla sonuca bağlanır. Sonuç bölümünde hisse vardır. Her fıkrada mutlaka yer alan bu hisse bölümü hüküm ifadesi taşır. Gülme, hiciv ve hikmetli sözler taşıyan çatışma bölümü fıkranın estetiğini oluşturan temel unsurdur.

  •Mantığı zorlamayan bir karakterde olan Türk fıkraları kıssadan hisse (anlatılanlardan pay, sonuç çıkarma) amacıyla söylenmiştir.

  •Nasrettin Hoca fıkra tipi, Anadolu halkının yarattığı, genelde Anadolu insanını simgeleyen bir tiptir. Ezenler, ezilenler, sömürenler, sömürülenler, devlet ileri gelenleri (sultanlar, hakanlar, beyler, kadılar, müderrisler, hocalar...), halktan insanlar, kadınlar, gençler, çocuklar, değişik mesleklerden insanlar bu tiplerden bazılarıdır. Bir de çevresindeki eşyalar, nesneler, hayvanlar (özellikle de Hoca'nın eşeği)...

  •Nasrettin Hoca fıkraları, sözlü gelenekte yaşamış, ancak ölümünden birkaç yüzyıl sonra yazılı ürünlerde görülmeye başlanmıştır. Bu nedenle Nasrettin Hoca fıkralarının kaynaklarını tam olarak bulup ortaya koymak pek kolay değildir.

  Alıntı
   
Yükleniyor...