Soru Nasıl Zengin Olunur

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 31 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Merhaba arkadaşlar bir çok insanın hayali olan zengin olmak için bir kısa yol var mıdır acaba? Ya da nasıl zengin olabilir ki insan. Bu konu hakkında banada yardımcı olabilir misiniz?

  Cevap: Nasıl Zengin Olunur


  Zengin olmak için dua ve sadaka kaçınılmazdır.

  Haklı ve haksız kazanç elde etmek için mutlaka kâinata düşüncelerinizi dua yoluyla göndermek zorundasınız. Para kazanmak için Allaha yalvarmak, haksız kazançlarda ise Allahtan af dilemek ve bunun zekâtını vererek meşrulaştırmak zorundasınız.

  Emekçinin zengin olması matematik ilmine göre olanaksızdır.

  Emekçi sınıfın zengin olmasına olanak yoktur. Bir emekçinin ayda ortalama 1.000 dolar ücret aldığını ve 30 yıl çalıştığını düşünürsek toplam eline geçen ücret 360.000 dolar olacaktır. Bunun üçte ikisini harcasa- ki daha fazlasını harcar-biriktireceği para 120.000 dolar olacaktır.

  Haftada 45 saat üzerinden hesap yaparsak çalıştığı her saat için 5,1 dolar alacaktır. Biriktireceği ve alacağı kıdem tazminatı toplamı 150 bin dolar ile bir ev sahibi olmaya çalışacak ve iş süresince taşıt kredisi ile bir otomobil satın alabilecektir.

  Bu ücreti alan kişilerin zenginliği sürprizler dışında olanaksızdır. Gecekonusu kentsel dönüşüme girenler, şans oyunlarından para kazananlar zaten sınıf değiştireceklerdir. Bin dolar yerine ayda 2 bin dolar alan 240 bin, 3 bin dolar alan ise 360 bin dolar tasarruf edebilecektir. Bu tutarlar da zenginlik ölçüsü değildir.