Nasıl Görüyorsunuz?

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 6 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Normal Göz

  [​IMG] [​IMG]

  Göze gelen ışınlar

  Sağlıklı bir gözde cisimlerden yansıyan ışınlar gözün görme merkezinde odaklanır ve kişi gözlük ya da kontaktlens ihtiyacı olmadan net bir görüş elde eder.

  Astigmat Göz

  [​IMG] [​IMG]

  Işınlar İki Farklı Noktada Odaklanıyor

  Gözün kornea dokusundaki şekil bozukluğundan dolayı cisimlerden yansıyan ışınlargörme merkezinde değil iki farklı noktada odaklanıyorsa astigmat kusuru oluşur.Kişi hem yakın hem uzak mesafede net göremez.Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik yöntemiyle astigmat tamamen tedavi edilebilir.

  Glokom

  [​IMG] [​IMG]

  Hasarlı Optik Sinir

  Göz içi sıvısındaki basıncın artmasıyla birlikte optik sinirde hasar meydana gelir.Bu hasar görme alanındaki daralmayla kendini belli eder.Başlangıç safhasında belirti vermeyen bu sinsi hastalık düzenli yaptırılacak detaylı göz muayenesinde erken teşhis edildiğinde görme kaybına sebep olmadan damla, yağ lazer ya da gerekli görülürse ameliyatla kontrol altına alınabilir.
   



 2. Cevap: Nasıl Görüyorsunuz?

  Katarakt

  [​IMG] [​IMG]

  Opaklaşan Mercek

  Katarakt gözün içinde bulunan doğal lensin saydamlığını kaybederek opaklaşmasıyla oluşur.Kişi net göremez ve renklerde soluklaşma olur.Kataraktın oluşumunda çeşitli etkenler rol oynar ancak en sık rastlananı genellikle 60 yaş üzerinde yaşa bağlı oluşmasıdır.Fako (dikişsiz katarakt ameliyatı) yöntemiyle tedavisi başarıyla yapılmaktadır.

  Miyop Göz

  [​IMG] [​IMG]

  Işınlar Retinanın Önünde Odaklanıyor

  Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha önde odaklanıyorsa gözde miyopi vardır ve kişi uzağı yakına göre daha bulanık görür. Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik yöntemiyle miyopi tamamen tedavi edilebilir.

  Hipermetrop

  [​IMG] [​IMG]

  Işınlar Retinanın Arkasında Odaklanıyor

  Cisimlerden yansıyan ışınlar tam olarak görme merkezinde değil daha arkada odaklanıyorsa gözde hipermetropi vardır ve kişi yakını uzağa göre daha bulanık görür.Gözlük-Kontaktlens kullanımıyla görüntü netleştirilebileceği gibi Excimer Laser&Lasik yöntemiyle hipermetropi tamamen tedavi edilebilir.
   



 3. Cevap: Nasıl Görüyorsunuz?

  Makula Dejenerasyonu

  [​IMG] [​IMG]

  Görme Merkezinin Yapısı Bozuluyor

  Retina üzerinde bulunan ve makula denilen görme merkezinin yapısının yaşla bağlı olarak bozulmasıyla oluşan bu hastalıkta kişi merkezi görme duyusunu kaybeder.Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonucunda 2000 yılında FDA tarafından onaylanan Fotodinamik Lazer yöntemiyle makula dejenerasyonunun bazı tiplerinin tedavisi Dünya Göz Hastanesinda başarıyla yapılmaktadır

  Uçuşan Sinekler

  [​IMG] [​IMG]

  Gözünüzün hareketleriyle birlikte haraket eden bir takım gölgeler görüyorsanız bu çoğu zaman göz içi sıvısının bazı yerlerde yoğunlaşmasından dolayı olup zararsız olabileceği gibi nadiren retina dekolmanın ilk belirtisi de olabilir.
   



 4. Cevap: Nasıl Görüyorsunuz?

  Retina Dekolmanı

  [​IMG] [​IMG]

  Ayrılmış Retina

  Görmemizi sağlayan retina dokusunun çekilerek yerinden ayrılmasıyla kişinin görmesi aniden siyah bir perdeyle kapatılmışcasına azalır.Böyle bir durumda görmenin tamamen kaybedilmemesi açısından acil cerrahi müdehale son derece önemlidir.Dünya Göz Hastanesi 365 gün 24 saat acil göz cerrahisi hizmeti vermektedir.

  Retina Yırtılması

  [​IMG] [​IMG]

  Yırtık Retina

  Retina dokusunda ufak bir delinme ya da yırtılma meydana geldiğinde kişi nesneleri çarpık görmeye başlar ve ışık çakmaları oluşur.Başlangıç safhasında fark edilen bu durum öncelikle basit bir Argon Lazer tedavisiyle emniyet altına alınır gerekli görülürse cerrahiye de başvurulabilir.