Nasıl flüt çalınır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 11 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. flüt Nasıl flüt çalınır?

  Flüt Nedir, Flüt Nasıl Çalınır

  Bir tür nefesli çalgı. Flüt çoğu orkestra, topluluk ve nefesli gruplarında soprano sesi veren enstrüman olarak kullanılır. Flütlerin büyük bir çoğunluğu metalden yapılır ve bir ucunda ağızlık olan bir tüp biçimindedir. Flüt ailesinin diğer üyeleri, piccolo, alto flüt ve bas flütten ibarettir. Jean Pierre Rampal ve Aure Nicolet bu sazın ünlü solistlerindendir.

  Batı müziğinde en çok kullanılan şekliyle flüt cinsi olan yan flütün Çinde M.Ö. 900 yılından beri kullanıldığı bilinmektedir. Flüt, öncelikle Almanca konuşulan bölgeler olmak üzere, Avrupaya 12. yüzyılda girmiş ve ilk önceleri çoğunlukla askerî bandolarda kullanılmıştır. Alman flütü adının verilmesi bu zamana denk gelir. Flüt daha sonra 16 ve 17. yüzyılda oda müziğinde kullanılan bir enstrüman hâline dönüşmeye başlamıştır.

  Bu ilk flütler, 6 parmak deliğinden ibaret tek parçadan oluşmaktaydı. Ancak 1600′lerde, flüt birbirine bağlı 3 parçadan oluşacak biçimde yeniden tasarlanmıştır. Aşamalı olarak, flüte daha fazla tuş eklenmiş ve orkestra parçalarında yerini almaya başlamıştır. 1800′lü yıllarda 4 tuşlu flüt en çok kullanılan türü olmakla birlikte, 8 tuşlusu da geliştirilmiştir. Günümüzde, silindir biçiminde, 13 ya da daha fazla ton delikli ve basmalı tuşlu Bohemia flüdü en çok kullanılan türüdür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nis 2015