Nasıl Emekli Olabilirim

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 25 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. nasıl emekli olurum
  emekli olmak için ne yapmalıyım
  Emeklilik işlemleri hakkında bilgi

  Emeklisi dolan ve olmak isteyen personel, Personel Dairesindeki emeklilik-terfi şubesine gelerek hizmetini, ne zaman emekli olacağını hesaplatır.

  İstenen belgeler:

  Dilekçe
  4 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ay içinde çekilmiş)
  Nüfus cüzdanı fotokopisi
  Açık adres

  Açıklamalar:

  Emekli olmaya karar verdiğinde; emekli olacağı tarihin ve açık adresinin bulunduğu dilekçesini çalıştığı birime (1 ay önceden) verecektir. Birim üst yazıyla dilekçenin aslını da dahil belgeleri Personel Daire Başkanlığı'na gönderecektir. Rektörlük onayı alındıktan sonra ilgili, Personel Daire Başkanlığı'nda emeklilik onay formuna imza atacak. Biriminden aldığı ilişik kesme formunu doldurtacak ve ayrılırken kimlik belgesi ve sağlık karneleri ile beraber birimine teslim edecektir.

  Emeklilik işlemleri emekli olduğu tarih itibariyle en geç 1 ay içinde Emekli Sandığı tarafından sonuçlandırılmaktadır.(maaş bağlanmaktadır). İlgililerin maddi olarak mağdur olmamaları için o ayın 16'sı itibariyle emekliye ayrılmaları tavsiye edilmektedir.

  NOT: Emekli olmak isteyenler işlemler başlamadan önce: emekli terfi tarihine; (kadro durumuna; öğrenim durumuna; sigortalı ve bağkur hizmet değerlendirmesi; askerlik borçlanması) bağlı hangi tarihte emekli olursa daha kazançlı olacağını öğrenmek için telefonla ya da şahsen Personel Dairesi'ne başvurabilir.

  alıntı