Nasıl Boy Uzar

'Sağlık Rehberi' forumunda Violet tarafından 17 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Nasıl Boy Uzar, Boy Nasıl Uzar,


  Genlerinizde boyunuz 165 cm olarak belirlenmişse siz ne kadar spor yapsanız veya ne kadar sağlıklı yaşam önerilerini uygulasanız bile boyunuzu 180 cm yapmanız mümkün değildir ama belki 5 – 10 cm daha uzun olmanızı sağlayabilir. Tabii bunun için ergenlik çağını geçmemiş olmanız ve vücudunuzda hastalık veya hormonal yetersizlik bulunmaması gerekir. Eğer boyunuzun kısalığı hastalıktan veya hormon yetersizliğinden kaynaklanıyorsa hastalığın tedavisi veya hormon takviyesi ile normal boya ulaşabilirsiniz.

  Boy Uzatan Yiyecekler Var mı?

  Çocuğun ileride normal boya ulaşabilmesi için gebelik sırasında annenin dengeli beslenmesi şarttır. Anne özellikle gebeliğin ilk 3 ayında dengeli ve yeterli beslenmezse bebek düşük kiloda doğar. Bu bebekler ilk aylarda enfeksiyonlara karşı daha dirençsizdir ve kolay hastalanırlar. Bu da gelişimlerinin normalin gerisinde kalmalarına neden olur. Çocuğun normal boy ve kiloda doğması için annenin sebze, meyve ve proteinleri dengeli olarak tüketmesi şarttır.

  Normal kemik gelişimi için yeterli miktarda protein, A, C, D vitaminleri, fosfor, kalsiyum ve iyot yönünden zengin gıdaların tüketilmesi şarttır. Fakat “ne kadar fazla miktarda vitamin ve mineral alırsam o kadar uzun boylu çocuğum olur” diye düşünmek yanlıştır. Çünkü bu gıdaların eksikliği zararlıdır fakat aşırı tüketiminin de boy uzamasına bir katkısı bulunmaz.
   


Similar Threads: Nasıl Uzar
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Ergenlerde Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? 6 Temmuz 2017
Sağlık Rehberi Doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Gençlik Aşısı Nedir? Nasıl Yapılır 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Güneş Çarpmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır? 18 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi Baş dönmesi nasıl geçer 18 Mayıs 2016