Nasihat tutmayanı, musibet tutar Atasözünü açıklayan kompozisyon

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Cevap: Nasihat tutmayanı, musibet tutar Atasözünü açıklayan kompozisyon

  Hayatta her insan hata yapar. Hata yapması muhtemel, iyi yolda olmayan kişilere öğütler vererek onları bu yollarından döndürmeye çalışırız. On defa söylersiniz, yüz defa söylersiniz sizi dinlemez kendi bildiği yoldan gitmeye devam eder. Bunun sonucunda kişi zarar gördüğünde sizin öğütlerinizin ne anlama geldiğini, yanlış yolda gitmenin ona ne kadar zarar vereceğini maalesef yaşayarak öğrenir. Bu nedenle size verilen her öğüdü iyi değerlendirmeli, zarar görmeden önce doğru kararlar alabilmelisiniz.
   
 2. Hepimiz hayatımızı farklı şekillerde yaşarız. Çocukluktan ergenliğe ergenlikten yetişkinliğe geçerken de hep hayatımızı farklı insanlardan aldığımız nasihatlar ve yaşadıklarımız şekillendirir.
  Bu nasihatler bazen anne ve babamız gibi aile içerisinden birinci derece akrabalardan gelirken bazen de öğretmenimizden yakın arkadaşlardan bazen de okuduğumuz bir kitap aracılığı ile bir çok yazar, filozof ve felsefeciden gelir. Nereden gelirse gelsin nasihatler çok abartılı olmadığı müddetçe dikkate alınmalıdır. Çünkü her nasihat aslında yaşanmış olan bir tecrübenin bizlere olan aktarımıdır. tecrübe ise insanın hayatı boyunca yaptığı yanlışlarının bir bileşkesidir.
  Yani ne kadar çok yanlış o kadar çok tecrübe demektir. Tecrübe kazanmak için ise insana zaman gerekmektedir. Ancak nasihatler bize o tecrübelerden yararlanma fırsatı verir. Yok biz nasihatleri dikkate almadan yaşar, iş yaparsak elbet bir gün bir musibetin gelip bizi bulacağını unutmamak gerekecektir.
  Musibet dediğinizde türlü türlüdür. Çok kötü olanı da mevcut olup çok zararsız olanları da mevcuttur.
  Anlayacağınız nasihat tutmayanı musibet tutar derken atalarımız nasihatleri dinlemeyen yani başkalarının tecrübelerinden yararlanmayan kişilerin büyük zarar ve ziyanlara uğrayabilecekleri konusunda uyarmaktadırlar.
  Yanlış bir yol tutmuş kimi insanlar vardır ki, onlara ne kadar çok öğüt verirsen ver, tuttukları yanlış yoldan onları çevirmekte bu öğütler bir fayda temin etmez. Ama takip ettiği yanlış yolda başına gelen bir felaket, onu doğru yola getirmekte daha etkili olur. Çünkü kötü tecrübelerin öğretme gücü oldukça büyüktür.:);):f30::f63::p:f110::f118:o_O:f77::f94::f196: