narnia günlükleri serisi isimleri

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. narnia günlükleri serisi
  narnia günlükleri kitapları
  narnia günlükleri kitap serisi


  Büyücünün Yeğeni
  [​IMG]

  Büyücünün Yeğeni C. S. Lewis'in Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı bir kitap. Narnia Günlükleri kitap serisinin basılış sırasına göre altıncı, içerik sırasına göre ilk kitabı.

  Bu kitap Kilmer Ailesine adanmıştır.

  Kitap Hakkında;

  Kitap 1954 kışında tamamlanmasına rağmen 1955 senesinde yayımlandı. Büyücünün Yeğeni okuyucuyu Narnia'nın çok öncesinde bir yere götürüyor. Öyle ki Aslan'ın nasıl dünyayı yarattığını ve ilk kötülüğün nasıl olduğunu öğreniyoruz. Profesör Digory Kirke ve arkadaşı Polly şans eseri gitmek istediklerinden başka bir yere, Narnia'ya ulaşıyorlar. Bu kitapta Narnia hakkında bir çok soru yanıtlandı, tıpkı dünyalar arası yolculuğun nasıl mümkün olduğu ya da bir sokak lambasının ormanlık bir yere nasıl geldiği veya dolabın nereden geldiği gibi

  Arka Kapak Yazısı;

  Bir cadının pusuda beklediği... Ormanlarında konuşan hayvanların gezindiği... Yeni bir dünya doğmaz üzere... Narnia!

  Polly ve Digory, bambaşka dünyaları keşfetmek amacıyla bir yolculuğa çıkarlar, ama bu merak onları tehlikeli bir maceraya çeker. Aslan'ın şarkısıyla var olan dünyanın kuruluşuna tanıklık eden iki arkadaş, peşlerinde getirdikleri kötülükle başa çıkmak zorundadır.

  Narnia'nın Yaratılışı;

  Aslan doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm Narnia topraklarında dolaşıp, ilahi nağmelerini söyleyerek Narnia dünyasını şekillenmiştir. Dağlar, bitkiler, hayvanlar ve Narnia'da bulunan diğer her şey Aslan tarafından böylece yaratılmıştır.

  Aslan'ın yaratılışı sonlandırdığı cümle; "Narnia, Narnia, Narnia, uyan! Sev, düşün, konuş, yürüyen ağaç ol, konuşan hayvan ol, kutsal su ol."

  Narnia yaratılalı henüz iki saat bile olmadan içerisine bir kötülük girmeyi başarmıştı ve Aslan her şeyden haberdardı. Kötülüğü yok etmek için bir meclis kurdu ve bu meclisin ilk kral ve kraliçeleri Arabacı, Nellie, Polly ve Digory olmuştu. Aslan, kötülüğü istemeyerek olsa da getiren Digory'den kötülüğü yoketmek için yardım etmesi gerektiğini söyledi ve Digory'e ufak bir görev verdi. Bu göreve göre Digory batı dağlarının arasında, etrafı buz tepeleriyle çevrili, içinde mavi bir gölün bulunduğu vadiyi aşmalı ve gölün sonunda bulunan yeşil tepenin bahçesinin ortasındaki ağaçtan bir elma koparıp Aslan'a götürmeliydi.
    2. Cevap: narnia günlükleri serisi isimleri

  Prens caspian
  [​IMG]

  Kötü bir hükümdarın emrinde...
  halkının tarihini unuttuğu bir ülke: Narnia

  Dört Çocuk, kaldıkları evdeki dolabın içinden Narnia ülkesine geçiş olduğunu fark eder. Narnia, Beyaz Cadı'nın esareti altndadır. Tüm umutların tükendiği bir anda Aslan gelir. Ancak büyük bir fedakarlıkta bulunması gerekmektedir.

  Narnia'nın eski ve görkemli günleri bitmiştir. Kuzeyden gelen Telmarlılar Narnia'yı ele geçirmiş ve eski Narnia'yı unutturmuştur. İşte bu zamanlarda Peter, Susan, Edmund ve Lucy kendilerini okullarına götürecek treni beklerken büyüyü tekrar üzerlerinde hissederler ve bir anda kendilerini Cair Paravel yıkıntılarının arasında bulurlar ve bir cüceyle karşılaşırlar. Cüce Aslan'ı karşılamak için gönderilmiştir ama o sırada yakalanmıştır. Çocuklar cüceyi kurtarır ve Cüce, onlara Caspian'ın hikayesini anlatır:

  Kral Miraz'ın yeğeni Caspian hep dadısının anlatığı öykülerde eski Narnia'yı dinlemiştir. Ancak bunları amcasına anlattığında amcası Miraz bunların saçmalık ve yalan olduğunu söylemekle kalmamış, dadısını vedalaşmalarıma bile izin verneden kovmuş ve yerine bir öğretmen tutmuştur. Caspian'ın yeni öğretmeni Doktor Cornelius Miraz'ın hiç de istemeyeceği biridir. Çünkü o bir cücedir ve eski Narnialılardandır. Caspian ile bir çok konuşma yaparak onu hem eski Narnia hem de amcası Kral Miraz konusunda bilgilendirir. Miraz tahta geçebilmek için Caspian'ın babası,yani kendi abisi IX.Caspian'ı öldürtmüştür ve şimdi de X.Caspian'ı öldürmek için karısı Prunaprismiya'nın bir erkek çocuk doğurmasını beklemektedir. Çünkü asıl kral Caspian'dır ve Miraz bunu bilmektedir. Bir gün beklenen gerçekleşir ve Prunaprismiya bir erkek çocuk doğurur. Doktor Cornelius bunu öğrendiğinde Caspian'a yolculuk için hazırlanmasını söyler ve ona Kraliçe Susan'ın büyülü borusunu verir. Bu boruyu her kim çalarsa ona mutlaka bir yerlerden bir yardım gelecektir. Bundan sonra Caspian ormana doğru yola çıkar. Ama yolda ağaçlardan birine çarparak düşer.

  Uyandığındaysa yanında iki cüce ve bir porsuk vardır.Cücelerden biri kara sakallı ve esmerdi, adı ise Nikabrik'ti, diğeri kızıl sakallıydı, ve adı Yaygaracı idi, porsuk ise Mantarsever olarak çağırılıyordu. Onlara kim olduğunu anlattıktan sonra onlar gibi saklanarak yaşayan eski Narnialılarla tanışmaya gider. Teker teker hala gizlice yaşayan eski Narnialıları (cüceler, konuşan hayvanlar, faunlar, satirler, sentorlar,) ziyaret ettiler ve onları Dans Bahçesi'ndeki toplantıya davet ederler. Toplantıya son anda Doktor Cornelius da katılır. Ayrıca Pervane isimli iyi bir sincapla, Bastıbacak isminde onurlu ve cesur bir fareyle de tanışır Caspian... Caspian, Kral olarak bu toplantıya önderlik eder. Toplantıda Doktor'dan Miraz'ın eski Narnia'nın hala yaşadığını öğrendiğini ve yok etmek için harekete geçtiğini öğrenirler. Caspian'ın boruyu çalma vakti artık gelmiştir.

  Caspian ve ordusu Aslan'ın Kümbeti'ne giderler ve Caspian boruyu orada çalar. Yaygaracı da Aslan'ı karşılamak için Lamba Çoraklıkları'na gönderilmiştir. Ama giderken Miraz'ın askerleri tarafından yakalanmıştır. Çocuklar da onu kurtarmış ve böylece karşılaşmışlardır. Yaygaracı'nın hikayesi bitince hep birlikte Aslan'ın Kümbeti'ne doğru yola çıkarlar. Bu yolculukta Lucy Aslan'ı gördüğünü söyler ama kimse ona inanmaz. Sonra hepsi (inançları geri geldikçe) yavaş yavaş Aslan'ı görmeye başlar. Aslan büyük bir kükreyişle Narnia'nın bütün eski ruhlarını, perilerini ve ağaçları uyandırır. Bu arada Peter ve Edmund Aslan'ın Kümbeti'ne ulaşmışlardır. Bütün konuşan hayvanlar ve eski Narnialılar çok sevinir. Bir kişi dışında: Nikabrik. Onun Aslan'ın ve Kral ve Kraliçelerin geldiğinden haberi yoktur. Bu yüzden Aslan'ın Kümbeti'ne hiç kimseye gözükmeden girip Tam Cadı'yı çağıracağı sırada Peter ve Edmund içeri girerler ve Nikabrik'i öldürürler. İçerideki düşman öldürürler.

  Kısa bir zaman sonra Peter, Miraz'a bir mektup yazdırarak onu düelloya davet eder. Edmund ile birlikte bu mesajı gönderir. Miraz'ın emrindeki lordlar olan Lord Sopespian ve Lord Glozella, Miraz'a bir oyun oynayarak onun bu düello teklifini kabul etmesini sağlarlar. Dövüş zamanı geldiğinde her iki ordu da meydandadır. Ama ortaya sadece Peter ve Miraz gelir. Dövüş başlar. Dövüşürlerken Miraz bir ağaç gövdesine takılıp düşer. Ama Miraz'ın lordları yaptıkları plana göre Peter'ın hile yaptığını ve Miraz'ı bıçakladığını söylerler ve ordularını harekete geçirirler. Ama ağaçların ayaklanarak, su perilerinin ve orman perilerinin ise saklandıkları yerlerinden çıkarak Kraliçe Lucy, Kraliçe Susan ve Aslan'ın önderliğinde Narnia ordusuna katıldığını görünce kaçarlar.

  Bu savaştan sonra Aslan, Narnia'yı yine eski Narnia yapmak için çalışmaya başlar. Bu arada Caspian'ın dadısını da kurtarır. Bu işi bitirdikten sonra Aslan havada bir kapı açar ve Telmarlıları geldikleri yere, yani bizim dünyamıza gönderir. Ve Susan ve Peter'la bir konuşma yapar. Onlar artık Narnia'ya geri dönemeyecektir. Çünkü yaşlanmışlardır. Ama Edmund ve Lucy'nin hala şansı vardır. En sonunda çocuklar giysilerini değiştirirler ve Aslan'ın açtığı kapıdan girerler. Tren istasyonunda herşey bıraktıkları gibidir ve hiç zaman geçmemiştir. Ama Narnia'yı da kurtarmışlardır..
    3. Cevap: narnia günlükleri serisi isimleri

  Şafak Yıldızının Yolculuğu
  [​IMG]

  Şafak Yıldızının Yolculuğu C. S. Lewis'in Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı bir kitap. Lucy ve Edmund sevilmeyen kardeşleri Eustace ile beraber Narnia'da Şafak Yıldızı adı verilen Prens Kaspiyan'ın gemisi ile yedi kayıp Narnia Lordlarını ararlar.Başlarına bir sürü olay gelir. Tüccarlar tarafından kaçırılırlar.Bu yolculukta ejderhalar adasına uğrarlar ve orada mızmız kuzenleri Eustace hırsına yenilerek ejderha olmaya mahkum olur. Ama Eustace'in aklı başına gelince ejderha büyüsü kalkar.Bir Su Yılanı ile karşılaşırlar, savaşırlar ve yolculuğun en sonunda en sonunda Aslanla karşılaşırlar iki kardeş yine Dünya'ya döner Kaspiyan Ramundu'nun kızı ile evlenir ve Rilian adında bir oğlu olur.
    4. Cevap: narnia günlükleri serisi isimleri

  Son savaş
  [​IMG]

  Kaderi şeytani bir büyünün bozulmasına bağlı... kendini bekleyen tehlikeden habersiz bir ülke: Narnia

  Kayıp prensi bulmak üzere görevlendirilen bir grup arkadaş, tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar. Ancak bu görev onları çok güzel, bir o kadar da ölümcül bir cadıyla karşı karşıya bırakır.

  Bulunan aslan kürkünü giyen eşşek her gece ortaya çıkıyor ve halkına olur olmaz emirler yağdırıyor.Narnia kralı eşşeğin sırrını ortaya çıkarıyor ama bu seferde Calormenliler arasında savaş çıkıyor.Dünyanın düzeni bozuluyor ve aslan ortaya çıkıp dünyayı tamamen baştan başlatıyor.Narnianın eski 2 kralı ve 2 kraliçesi Peter,Susan,Lucy,Edmund bir tren kazası geçirerek hayatını kaybediyor ve ebediyen Narnia'da yaşıyor.
    5. Cevap: narnia günlükleri serisi isimleri

  At ve çocuk
  [​IMG]

  Hikaye, altın çağlarda Yüce Kral Peter ve onun üç kardeşinin Narnia'yı yönettiği zamanlarda geçiyor. Kuzeyi hiç görmemiş ve hiç tanımamış olmasına rağmen kuzeyde kurulmuş bir ülke olan Archenland ülkesinin kralının oğlu olan Shasta, Narnialı mutlu bir tayken anne babasından kaçırılmış ve güneyde işçi olmaya zorlanmış bir at olan Bree ve hiç istememesine rağmen babası tarafından zorla evlendirilecek olan Güneyli Tarkheena Aravis ve onun atı, Narnia'ya, özgürlüğe doğru amansız bir yolculuğa çıkıyor ve bu yolculukta pek çok şeyle karşılaşıyorlar