Nar Suyunun Faydaları Nelerdir

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Nar Suyunun Faydası


  Nar suyu sesi açar, harareti keser, mideyi temizler, böbrek zafiyetine iyi gelir. Kalbi kuvvetlendirir, zatürreye karşı şifalıdır. Nar kaynatılıp bal ile içilirse ayak bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir.

  Zehirli hayvanlar nar ağacının yetiştiği yere gelemez. Evlerde böcek zararına karşı nar kabuğu kullanılır.

  Nar kabuğu çay gibi kaynatılıp içilirse mide, bağırsak, ishal ve dizanteriye karşı faydalıdır dedi.

  Nar suyu yüksek tansiyon hastalığına oldukça faydalıdır. Ayrıca nar içindeki zarlar ile yendiğinde mide ülserini iyileştirmektedir.

  [​IMG]

  Bilim adamları, nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğunu belirlediler.Daily Mailde yer alan habere göre, Edinburgh Üniversitesinden araştırmacılar her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığını tespit ettiler.

  Nar suyunun kandaki NEFA olarak bilinen esterleşmemiş yağ asitleri gibi asitlerin miktarını azaltabildiğini söyleyen araştırmacılar, yaptıkları deneyde bir grup kadın ve erkek katılımcıya 4 hafta süresince 500 mililitrelik şişelerde her gün nar suyu verdiler.

  Deneyin sonunda katılımcıların neredeyse yarısının NEFA seviyesi düştü. Ayrıca kadın ve erkek katılımcıların yüzde 90′ından fazlasının ay sonunda kan basınçlarının da düştüğü belirlendi.

  Buna göre, araştırmacılar nar suyunun kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada da faydalı olduğunu belirttiler.