Nano Teknolojiyi Kim Buldu

'Ders notları' forumunda Merve tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Nano Teknolojiyi Kim Buldu
  Nano Teknolojiyi İlk Kim Buldu


  Nanoteknolojinin ortaya çıkışını, 1959 yılında fizikçi Richard Feynmanın, malzeme ve cihazların moleküler boyutlarda üretilmesi ile başarılabilecekler üzerine yapmış olduğu “There's Plenty of Room at the Bottom başlıklı ünlü konuşmasına kadar dayandırabiliriz. Günümüzde nano teknoloji alanında Foresight Ensititüsü tarafından her yıl Feynman ödülü veriliyor.

  Nanoteknoloji terimi ilk kez Norio Taniguchi tarafından "Temel Nano-Teknoloji Konseptleri" adlı makalede dile getirildi. Nanoteknolojiyi şöyle tanımlıyordu: "Atom ya da molekül molekül ayırma, birleştirme, bozma sürecine nano teknoloji denir".

  K. Eric Drexler 1980'lerde molekülleri deterministik olarak işlemeyi detaylı bir şekilde inceledi. "Yaratma Fabrikaları: Nanoteknoloji Devri" (1986) (ilk nano teknoloji kitabı) , "Nanosistemler: Moleküler Makinalar, İmalat ve Hesaplama" (ilk nano teknoloji okul kitabı) adlı kitapları ile ortaya attığı düşünceler "moleküler üretim" olarak biliniyor. 1981'de Drexler ilk nano teknoloji makalesini yayınladı.

  1989'da ilk nano teknoloji dergisi olan "Nanotechnology" dergisi yayına çıktı. Hala yayınlanmaktadır ve dünyanın en prestijli dergilerindendir.

  1991'de Sumio Iijima karbon nanotüpü buldu.

  1996'da Nasa nano teknoloji üzerinde çalışmaya başladı.

  1996'da ilk nano teknoloji şirketi Zynex kuruldu.

  Bu gelişmeleri takiben 2000 yılında Amerikan Ulusal Nanoteknoloji Grubu kurulmuş ve nano teknolojiye verilen maddi destek 2005 yılında milyar dolara yaklaşmıştır. 2000 yılında Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri Biyomühendislik Konsorsiyumu "Nanobilim ve Nanoteknoloji: Biyomedikal araştırmaların şekillendirilmesi" başlığı ile yapılmıştır.  alıntı