Nano teknolojisinin kullanım alanları

'Sosyal Konular' forumunda HazaN tarafından 27 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Nano teknolojisi nedir?
  Nano teknolojisinin kullanım alanları nelerdir?
  Nano teknolojisinin hedefleri


  Nano Teknolojinin bu kadar popüler ve geleceğin teknolojisi olarak anılmasında belki de en büyük payı, nano teknolojinin geniş kullanım alanları alır.
  Ülkemizin en büyük sorunlarından biri bilindiği gibi, yurdum insanı, her konuda bilgi sahibidir! ama bir konuda uzmanlaşmamaktadır.Bu, dünyanın pek çok ülkesinde de geçerliliğini sürdürür ve "Her şeyden biraz bileceğine, bir konuda uzman ol" lafı oldukça popülerdir.

  Yalnız, iş nano teknoloji bilimine, atomik mühendislik konusunda gelince, bu kuram geçerliliğini pek göstermez.Çünkü nano teknoloji ile hedeflenen, maddelerin atomik yapıda incelenmesidir.Bu sayede, tüm bilimler iç içe girer ve ortak bir nokta da buluşurlar.

  Nano teknoloji ile, canlıların sırrını çözmek, moleküler ve bağ yapılarını incelemek, fizik ve kimyasal olayları daha deriden incelemek, elektronik çipler ve işlemcilerin boyutlarını küçültmek, Einstein'ın kuramsal fiziği olan kuantum fiziğini daha iyi kavrayabilmek, nano teknolojinin ana dallarından biridir.

  Ülkemizde, nano teknoloji aslında pek anlaşılan bir konu değildir.Çoğu kişi, nano teknoloji lafını duyunca "Yenir mi?" ya da "Para kazandırır mı" şeklinde sorular sormaktadır.Ya da, daha basit olarak "Bu teknolojinin bize faydası ne" şeklinde sorular ile cevap vermektedir.

  Tüm bunlara aslında, tarihe damgasını vuran Faraday, çok güzel bir cevapla lafı adeta gediğine oturtur."Yeni doğan bir bebeğin, dünyaya faydası nedir?" şeklinde ki Faraday'ın cevabı, tüm bu yaklaşımlar için oldukça eşsizdir.
  Nano teknoloji, ilk çıkış yıllarında, dünya genelinde pek ciddiye alınmadı fakat, bugün gelinen noktalda, nano teknoloji, bilimin gelişmesi ve geliştirilmesi konusunda hayati atılımlar yapar.
  En basitinden bugün, bilgisayar işlemcileri nano teknoloji sayesinde geliştirilerek, çok daha hızlı ve performanslı işlem gücüne sahip olabiliyoruz.

  Nano Teknoloji Hedefleri

  - Nano ölçeklerde yapıların, bileşenlerin analizi
  - Maddelerin nanometre düzeydeki fiziksel özelliklerini kavramak
  - Nano ölçeklerde malzeme ve maddeler üretmek
  - Nano hassasiyetine uygun maddeler üretmek
  - Uygun atılımlar ile, nanoskapik ve makroskopik dünya arasında bağ kurmak

  Nano Teknoloji Kullanım Alanları

  Endüstriyel Alanlar : Mikrosensörler, mikromakinaların, optoelektronik materyallerin üretimi ve uygun şekilde geliştirilmesi

  Medikal Alanlar :
  Mikro cerrahide (kalp, göz ve beyin gibi), kitlerin tanılanmasında, bilimsel araştırmalarda, mikroorganizmaların taşınması, DNA modifikasyonu gibi pekçok nano boyutda madde, nano teknoloji ile incelenebilir.

  -Alıntıdır-