Namık Kemal Kimdir? Eserleri

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 15 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Kısaca Namık Kemal Kimdir

  Namık Kemal 21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağda dünyaya geldi. Babası Yenişehirli Mustafa Asım Bey, annesi Fatma Zehra Hanımdır.18 yaşına kadar kaldığı Sofyada komşuları Niş Kadısı Mustafa Ragıp Efendinin kızı Nesime Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Feride ve Ulviye adında iki kızı ve Ali Ekrem adında bir oğlu dünyaya geldi.

  Namık Kemal Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi kabul edilir. Heyecanlı, kavgacı kişiliği, akıcı, parlak üslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanındı .“Vatan Şairi ve “Hürriyet Şairi olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, târih ve makale türlerinde eserler verdi. Özellikle "İntibah" isimli romanı ve "Vatan Yahut Silistre" isimli tiyatro oyunu ünlüdür. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkü eserleri ve fikirleriyle etkiledi.

  Namık Kemal, 2 Aralık 1888 günü 48 yaşında sakız adasında hayatını kaybetti. Adada bir caminin haziresine defnedildi. Arkadaşı Ebüziyya Tevfik, şairin Bolayırda gömülme arzusunu padişah II. Abdülhamite iletince naaşı Geliboluya nakledildi. Bolayırda Orhan Gazinin oğlu Şehzade Gazi Süleyman Paşanın türbesinin yanına gömüldü. Birkaç yıl sonra Sultan Abdülhamit bir türbe yaptırdı. Türbenin planını Tevfik Fikret çizdi. 1912 Mürefte-Şarköy depreminde sütunlar zedelendiği için halen mermer kaplı bir kabirde bulunmaktadır.

  Namık Kemal"in ölümü nden sonra II. Abdülhamit, şairin oğlu Ali Ekremi sarayda görevlendirdi, babası Mustafa Asımı ise saraya müneccimbaşı tayin etti.

  [​IMG]