Namık Kemal Hayatı

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namık Kemal Kimdir

  Namık Kemal Hakkında Bilgi

  Namık Kemal, Türk Edebiyatımızın önemli şair ve yazarlarındandır. Tekirdağda doğdu. Çocukluğu dedesinin yanda, Kars ve Sofyada özel dersler alarak geçti. İstanbula dönünce Tercüme Odasına memur oldu (1863). Şinasi ile Tasvir-i Efkârda yazılar yazdı. 1865′te aynı gazeteyi çıkardı. Yeni Osmanlılar Cemiyeti üyelerinin sürülme sebebiyle Ziya Paşa ile Parise kaçtı (1867). Londrada Ziya Paşa ile Hürriyet gazetesini çıkardı (1868). 1870′de İstanbula döndü, mutasarrıf olarak Geliboluya gönderildi. Azledilirler tekrar İstanbula geldi.

  Namık Kemal 1877′de Midilliye sürüldü ve 1879′da oraya mutasarrıf oldu. Rodos (1884) ve Sakız (1887) adalarında da aynı görevi yaptı. Sakızda oldü. Mezarı Bolayırdadır.

  Namık Kemal, Tanzimat Edebiyatının her türde eser veren gür sesli dâva adamı ve şâiridir. Sanatını toplumun hizmetine vermiş, şekil ve ifâde bakımından eski, öz ve ruh yönünden de yeni eserler vermiştir. Eserlerinde hürriyet, vatan, millete hizmet, haksızlıkla savaş, adalet vb. fikirleri dile getirildi.

  Namık Kemal, dilde ve edebiyatta sadeleşmeyi savundu. Yeni nazım biçimleri denedi. Edebiyatımızın batılılaşmasında rolü büyüktür. Şiirleri ilk defa Sadettin Nüzhet Ergun tarafından toplanıp “Namık Kemal- Hayâtı ve Şiirleri adı ile yayımlandı (1933).

  alıntı