Namazın temizlikle ilgili kuralları temizlik alışkanlığı sağlar mı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 8 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. namazın temizlikle ilgili kuralları insanın temizlik alışkanlığı kazanmasına nasıl yardımcı olabilir


  Hükmî Pislikten (Hadesten) Temizlik

  Temizlik bölümünde de gördüğümüz gibi hades, hükmî olan, yani varsayılan pislik, ya da manevî olan pislik demektir ki. cünüplük ve abdestsizlikten ibarettir. Buna göre âdeti ve lohusalığı biten ve cünüp olan mükellefin yıkanması, abdesti bulunmayanın da abdest alması, bunları yapamıyorsa teyemmüm etmesi gerekir. Namaza ancak böyle başlayabilir.

  Gerçek Pislikten (Necasetten) Temizlik

  Namaz kılanın hem vücudu ve elbisesinin, hem de namaz kılacağı yerin temiz olması demektir. Pis olan şeyler bölümünde kaba ve hafif sayılan pislikleri görmüş, onların ne kadarının namaza engel olacağını ve nasıl temizleneceklerini anlatmıştık. Oraya bakılmalı. Vücudundaki ya da elbisesindeki pisliği giderecek bir şey bulamayan kimse, namazını çıplak değil, pis olan elbise ile beraber kılar.

  Namaz kılmanın gerektirdiği Temizlik kuralalrı insanın sağlığınıda etkileyen temizlik konusunda daha hassa davranmasını gerektirir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ağu 2014
 2. namaz kılabilmek için abdest almak gerekir abdest almak da su ile olur . her gün 5 kez abdest aldığımızı düşünür isek gayet temiz bir bedenimiz olur ... :)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Ağu 2014