Namazın anlam ve önemi nedir

'Ders notları' forumunda zamaneanne tarafından 8 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Namazın anlam ve önemi nedir ödev konusu arkadaşlar lütfen bilen birileri cevap vesin

  Cevap: Namazın anlam ve önemi nedir

  Namaz islamın en önemli ibadetleirnden biridir. Her müslüman namaz kılmakla yükümlüdür. Bütün hak dinler, insanlara namaz kılmalarını emretmişlerdir. Bizim sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz de, peygamber olarak gönderilişlerinden itibaren namaz kılmakla yükümlü olmuştur. Ancak o zaman, güneşin doğuşundan ve batışından sonra olmak üzere günde iki defa namaz kılınıyordu. Sonra Miraç gecesinde beş vakit namaz farz olmuştur .Hazreti Peygamber'in miracı ise, sahih kabul edilen rivayete göre, Medine'ye hicretlerinden on sekiz ay önce Receb ayının yirmiyedinci gecesinde olmuştur.

  Namaz çok mukaddes bir ibadettir. Namazın faziletlerine nihayet yoktur. Namaz, aklı yerinde olan ve büluğ çağına ermiş bulunan her müslüman için belli vakitlerde yapılması gereken şerefi yüksek farz bir görevdir. Bu önemli farzı yerine getirenler, Yüce Allah'ın pek büyük ikram ve ihsanlarına kavuşacaklardır. Bunu kasden terk edenler de, azabı çok şiddetli olan Allah'ın acıklı cezasını çekeceklerdir.

  Namazın meşru kılınmasındaki hikmetler ve yararlar her türlü düşüncenin üstündedir. Fakat bir müslüman namazını yalnız Yüce Allah'ın rızası için kılar, yalnız yaratıcısına şükür ve saygı için kılar.

  )
   


Similar Threads: Namazın anlam
Forum Başlık Tarih
Ders notları namazın anahtarı temizliktir hadisindeki anlam 9 Ekim 2011
Ders notları Kılınacak bir namazın geçerli olması için gerekli şartlar neler 9 Ekim 2011
Ders notları Ayetel kürsi namazın neresinde okunur 16 Nisan 2011
Ders notları cuma namazında okunan dualar ? 8 Ekim 2010
Ders notları cuma namazının kılınışı hakkında bilgi 7 Ekim 2010