Namazı Vaktinden Önce ya da Sonra Kılmak

'Dini Bilgiler' forumunda Nalan tarafından 16 Ocak 2015 tarihinde açılan konu


 1. "Vaktin ilk cüzünün, sonuna üstünlüğü ahiretin dünyaya üstünlüğü gibidir"

  Namazın vakitlerini soran sahabeye Efendimiz Seyyid (s.a.v), aynen Cebrail'in kendisine gösterdii gibi 5 vakit namazı birinci gün namaz vakitlerinin başlangıcında, ikinci gün de sonunda kılarak, uygulamalı olarak gösterip öğretmiştir. İlmihal kitaplarında bu durum geniş yer almış açıklanmış ve öncelikli; faziletli vakitler belirtilmiştir.

  Namazı vaktinde kılmak gerekir. Dinimiz böyle ister. Faziletli olan, farz tahakkuk edince hemen eda edilmesidir. Namazı vaktin evvelinde kılmak kişiye hafif kolay gelir ve kişi kıldığı namazdan zevk duyar, lezzet alır. İnsan namazını eda edince büyük bir rahatlık ve huzur duyar. Namaz vaktinde kılınmayıp ertelenirse nefse ağır gelmeye başlar. Kişinin ruhu sıkılır, insan büyük bir ağırlık altında eziliyormuş gibi hisseder. İnsana tembellik basar kalkıp gönül rahatlığıyla namaz kılmak istemez. Tembellik gösterir, uyku basar, gaflet çöker. Belki de nefsine mağlup olup namazını terkedebilir. Bundan dolayı Peygamber Efendimiz (s.a)
  " Amellerin en faziletlisi, vaktin evvelinde kılınan namazdır " buyurmuşlardır.

  Vaktin evvelinde kılınan namazda Allah'ın rızası, sonunda kılınan namazda da affı vardır. Her iki halde de emir yerine getirilmiştir. Fakat namazı vaktin evvelinde kılmak Rabb'in rızasını celbeder. Rıza ise her şeyden üstündür.

  En faziletli ibadet, vaktin içerisinde ve vaktin de evvelinde eda edilen namaz olduğu şüphesizdir. Namazları vaktin evvelinde kılmak daha faziletli olduğu halde bazı istisnaları da vardır. Şöyle ki sabah namazını ilk vaktinde henüz ortalık karanlık iken değil, biraz aydınlanınca, öğle namazını sıcak ülkelerde havanın çok sıcak olduğu zamanlarda geciktirerek sona doğru ikindiyi, nafile kılabilme imkanı vermek için belli bir süre geciktirmek, yatsıyı gecenin üçte birinin sonuna doğru ve uyanabileceğinden emin olanlar için vitir namazını da gecenin sonuna doğru kılmak mustahaptır. Gece namazı hem gece, hem de gündüz meleklerinin hazır olduğu bir namazdır ve fazileti de büyüktür.